Zažívá váš pes chuť stejně jako vy?

Chuť, základní smysl pro schopnost ocenit to, co jíme, je vnímána díky chuťovým pohárkům. Nachází se na špičce jazyka a umožňují nám objevovat nové chutě. Jsou ale vyvinuté i u našich psích kamarádů? Když je vidíme, jak na nás zírají s vytřeštěnýma očima, když míjíme stůl, mysleli bychom si, že jedí jídlo stejně jako my. To však nemusí být tento případ…

Je chuť u psů vyvinutý smysl?

Pes žádá o dort na stole
Kredity: Ksenia Raykova / iStock

Měli byste vědět, že lidé mají 10 000 chuťových pohárků proti… 1700 pro vašeho psa! Jeho chuťové pohárky jsou tedy mnohem méně početné než naše. Logicky a proti všem očekáváním proto chuť není u psů příliš vyvinutý smysl. Ale proč se pak zdá, že váš čokl tak přitahuje to, co jíte, když to nakonec stejně spolkne bez větší chuti? No, to proto, že to není chuť, co dělá jídlo přitažlivým pro vašeho psa, ale vůně.

Váš pes však cítí určité chutě, ale lehčím způsobem než my. Velmi dobře by také rozpoznal sladkou chuť, což vysvětluje, proč má váš pes tendenci žádat kousek vaší čokolády, bonbón a další sladkosti. Tato schopnost snadněji detekovat cukr pochází od jeho předků. Ten by tuto schopnost rozvinul, aby ocenil sladká jídla, a tudíž více energie, například ovoce.

A co ostatní smysly u psů?

Tlama psa čichající jeho granule
Kredity: Khaneeros / iStock

Na rozdíl od vkusu, Čich je u psů nejrozvinutější smysl. Navíc se odhaduje, že ano 35krát rozvinutější než naše. Toho si při chůzi snadno všimnete: váš pejsek má určitě nos, který většinu času klouže po zemi. Čichání je pro psa téměř životně důležité, protože je to prostředek, který mu umožňuje analyzovat svět kolem sebe. Váš pes žije ve světě především čichovém!

Pokud jde o zrak, pes nevidí černobíle, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet. Nevidí však tolik barev jako lidé a ty jsou méně intenzivní. Kromě toho by neviděl červenou. Nicméně, pes má velmi široké vidění, protože vidí na 250 stupňů. Pro srovnání, lidé vidí na pouhých 120 stupňů (binokulární vidění).

Sluch je dalším smyslem zvláště vyvinutým u psů. Pes slyší asi 2 až 3 krát lepší než lidé. Dokonce detekuje zvuky, které neslyšíme, jako je ultrazvuk. Není třeba na něj křičet, pokud za vámi nepřijde, když ho zavoláte, slyšel vás dokonale a jistě vás přivádí k šílenství (pozor, pokud je to časté, váš pes může trpět poruchami sluchu).

Hmat je u psů poměrně málo vyvinutý smysl. Navzdory všemu jsou nos a polštářky poměrně citlivá místa, o která je třeba pečovat.

4 řešení, jak udržet svého psa během prázdnin

3 tipy pro úspěšné odvolání vašeho psa