zábavná aktivita pro pána a jeho psa

Mantrailing se v posledních letech stává disciplínou, která je u milovníků psů a přírody stále oblíbenější. Obvykle se cvičí venku a stimuluje nejrozvinutější smysl vašeho psa, na který někdy zapomínáme: jeho čich. Tato aktivita dává vašemu pejskovi příležitost se fyzicky i psychicky namáhat. Umožňuje vám také znovu objevit nesmírné schopnosti vašeho mazlíčka.

Co je Mantrailing?

bígl čichající stezku v lese
Kredity: igorr1 / iStock

Mantraining je činnost, která pochází přímo ze Spojených států. Navíc slovo Mantrailing je složeno z anglických slov „man“, což znamená homme a „stezka“, což znamená honit. Cílem této disciplíny je proto vycvičit psy k pátrání po pohřešovaných osobách s využitím jejich přirozených stopovacích schopností. Mantrailing lze použít pro velmi vážné účely, jako je pomoc policii nebo četnictvu, když jsou lidé nahlášeni jako pohřešovaní. Existuje však i hravější a sportovnější verze vhodná pro každého. a jejichž techniky učení se příliš neliší. Kromě toho, že objevíte schopnosti, které jste u svého psa netušili, tato disciplína vám umožní upevnit pouta, která vás s vaším čtyřnohým přítelem spojují.

Jak se mantrailing cvičí?

pes na procházce se svým majitelem
Kredity: Kerkez / iStock

Cvičení mantrailingu vyžaduje zavedení řady věcí. První je najít instruktora. Přítomnost kvalifikované osoby v oboru je skutečně nezbytná. Toto poslední bude schopen dešifrovat chování vašeho psa, aby přizpůsobil stopy fyzické kondici i úrovni vašeho pejska. Navíc pro zahájení této činnosti se důrazně doporučuje připojit se ke specializovanému klubu.

Nyní pojďme k jádru věci. Mantrailing se koná za pomoci čtyř protagonistů: instruktora, „oběti“, kterou je třeba hledat, vás a samozřejmě vašeho psa! Na začátku sezení začneme tím, že psovi předložíme předmět napuštěný vůní „oběti“. Jakmile váš čokl tuto vůni dobře ucítil, je na vás, abyste k tomu dali souhlas. Váš pes se pak vydá hledat „oběť“ tak, že protřídí všechny pachy, které na své cestě potká. V závislosti na jeho vytrvalosti a jeho úrovni budou tratě více či méně dlouhé. Jakmile bude „oběť“ nalezena, váš pes ji určí tak, že si osvojí vyhrazené chování. Například bude sedět nebo ležet. Nezapomeňte ho odměnit!

Může váš pes cvičit mantrailing?

ukazatel pes očichávat stopu
Kredity: Ksenia-Raykova / iStock

Mantrailing mohou cvičit všichni psi, to je na této aktivitě skvělé! Žádná diskriminace: malý nebo velký, lovecký pes nebo ovčácký pes, buldok nebo beauceron… každý se může zúčastnit. Všichni psi se v této disciplíně mohou stát vynikajícími, protože je to nutí používat svůj nejsilnější smysl. Kromě toho, že jim umožňuje stimulovat jejich čich, tato aktivita jim umožňuje namáhat se fyzicky i psychicky. Mantrailing je tedy pro vašeho pejska velmi bohatou aktivitou. Pozor však na cvičení s loveckým psem, který by mohl být rušen případnou přítomností zvěře. Psi podezřívaví vůči lidem mohou být také poškozeni. Tento typ činnosti však může umožnit pracovat na tomto problému.

Stručně řečeno, tato aktivita je určena pro všechny pejsky. Nebojte se, ta vaše nebude mizernější než ostatní. Každý pes jde svým vlastním tempem. Nevyhnutelně budou existovat rozdíly v závislosti na jejich charakteru, rase nebo fyzické kondici.ale každý se bude moci namáhat a pracovat na svém čichu pod širým nebem a to mu může udělat jedině dobře!

Jak poznám, že si můj pes chce hrát se svými vrstevníky?

Kde koupit granule podle vašeho rozpočtu?