Věděli jste, že hrozny jsou pro psy toxické?

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o poměrně neznámou otravu, jsou majitelé psů obecně překvapeni, když se dozvědí, že hrozny mohou být pro jejich zvíře špatné. Hrozny jsou však pro ně skutečně toxické. I když o něm stále víme jen velmi málo, je nejlepší se ho psovi vyhnout.

Jaká látka způsobuje, že hrozny jsou pro psy toxické?

muž, který držel v rukou hrozen
© maja petric – Unsplash

Jak bylo řečeno v úvodu, ukazuje se, že věda ještě nevyřešila všechny záhady hroznů. Dodnes vám proto nejsme schopni říci, co vlastně vaše zvíře při konzumaci tohoto ovoce otravuje. Látky přítomné uvnitř hroznu, které jsou zodpovědné za jeho toxicitu, ve skutečnosti ještě nejsou známy.. Kromě toho byla učiněna různá pozorování. V některých případech psi, kteří jedli velké množství hroznů, nevykazovali žádné známky otravy, zatímco jiní, kteří jedli jen malé množství ovoce, onemocněli. Zdá se také, že toxicita by mohla souviset s dozráváním ovoce.

V jaké dávce jsou hrozny toxické pro vašeho psa?

rozinky ve 4 kovových lžičkách
© AlekZotoff – iStock

Vzhledem k tomu, že látka nebo mechanismus toxicity nejsou dosud identifikovány, je také složité stanovit minimální toxické dávky. Co víme, je to rozinky mnohem pravděpodobněji způsobí otravu než čerstvé. K dnešnímu dni a po několika již provedených studiích jsou zde čísla k zapamatování: pro rozinky, minimální toxická dávka je 2,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti psa. jako pro čerstvé hrozny, minimální toxická dávka je 19,6 gramů na kilogram tělesné hmotnosti psa.

Jak poznám, že byl můj pes intoxikován hroznem?

Obecně je problémem způsobeným nadměrnou konzumací hroznů akutní selhání ledvin může být fatální. V případě otravy se první příznaky obvykle objevují během prvních 24 hodin a mohou se vyvíjet ještě týden. To jsou velmi často poruchy trávení které se objevují jako první: ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem a bolesti břicha. Ve vzácnějších případech může mít pes nervové poruchy : svalová slabost a poruchy koordinace (ataxie). Konečně otrava může napadnout ledviny a způsobit selhání ledvin. V tomto případě zaznamenáte snížení množství moči, nebo dokonce úplné zastavení a lŽivotní prognóza psa je pak skutečně odevzdaná.

pes se chystá jíst hrozny
© Sansargo – iStock

Co mám dělat, když je můj pes opilý?

Pokud váš mazlíček snědl hrozny nebo máte podezření na otravu, jediná věc, kterou můžete udělat, je co nejdříve kontaktujte svého veterináře nebo toxikologické centrum. Pokud máte, poskytněte mu co nejvíce informací: množství a datum/čas požití. Neboj se, šance na přežití jsou obvykle velmi dobré jestliže váš pes obnovuje funkci ledvin. Na druhou stranu, jak bylo řečeno v předchozím odstavci, pokud váš pes neprodukuje téměř žádnou moč, je mnohem menší šance, že se uzdraví… Proto musíte jednat rychle!

3 tipy, aby to šlo lépe

dělat jógu se svým psem