Průlomová léčba by mohla poskytnout úlevu mnoha psům s osteoartrózou

Věděli jste, že 70 % psů starších 8 let trpí osteoartrózou? Pouze 23 % z nich je však diagnostikováno! Navíc, i když je tato nemoc stále nevyléčitelná, může se stát, že poměrně nedávná léčba dělá zázraky, pokud jde o bolest. Tomuto druhému by se dokonce mohlo účinně ulevit díky tomu, čemu se říká monoklonální protilátky. Nemluví to s vámi? No, my vám vše vysvětlíme!

Co je to osteoartróza?

Pro začátek si udělejme krátké připomenutí, abychom pochopili, co je osteoartróza. Jde o revmatismus způsobený zničení chrupavky umístěné na úrovni konců kostí tvořících kloub a on obvykle se objeví, když pes stárne. Osteoartritida však může postihnout i mladší subjekty, zvláště když mají dysplazie. Stejně jako u lidí je tato nemoc degenerativní, nevyléčitelné a bohužel velmi bolestivé. Odhalit bolest u našich zvířat, která ji umí tak dobře skrývat, je však někdy komplikované, ale pár indicií nás může postavit na cestu…

pes, který vypadá, že trpí tlapou
SERCAN ERTURK – iStock

Jak rozpoznat rané příznaky osteoartrózy?

Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, naši psi bohužel umí velmi dobře skrývat bolest. Navíc, protože artróza je onemocnění, které nastupuje postupně, může být komplikované ji odhalit na začátku. Pár znamení vás však může varovat. Začít, pes méně výrazný než obvykle, který už neprojevuje stejné nadšení při hrách, procházkách nebo dokonce, když přijdete domů, může být prvním vodítkem. Pes může mít také potíže s pohybem a hlavně vstát. Vstávání v ranním chladu totiž může způsobit potíže. Zvíře může také trpět kulháním což je obvykle po cvičení výraznější.

Co také potřebujete vědět, je to artróza se může vyvinout v krizi. Pes, který po určitou dobu kulhá, se tedy může vrátit k normální chůzi. To neznamená, že kulhání přecházelo, ale že pes byl v krizi. Pokud se to bude opakovat, je nejlepší se poradit se svým veterinářem. Ve skutečnosti se musí udělat všechno omezit utrpení svého psa a podporovat jeho pohodu.

Revoluce proti bolesti monoklonálních protilátek

V posledních letech se léčba osteoartrózy výrazně zlepšila. Existuje mnoho možností, jak se pokusit zmírnit bolest, o které jsme se vám zmiňovali předchozí článek. Dnes vám však povíme o malé revoluci: Librela ®! Než vám vysvětlím, jak tato léčba funguje, je důležité pochopit, jaký je původ bolesti spojené s osteoartrózou.

Co způsobuje bolest při osteoartróze?

Pro začátek byste měli vědět, že rozpad kloubní chrupavky vede k uvolnění chemických látek, včetně nervového růstového faktoru (NGF). Přítomné v malých množstvích ve zdravém kloubu, tato molekula se množí, když je chrupavka postižena osteoartrózou. To pak spouští velké množství chemických reakcí v celém nervovém systému, které mají za následek nejen zvýšit bolestale také zzhoršit zánět který vzniká ve spoji.

pes, kterému bude aplikována léčba
© undefined undefined – iStock

Jak Librela® funguje?

Po těchto objevech se tedy zrodila léčba Librela ®! Librela ® je první monoklonální protilátka injekčně schválený k léčbě bolesti související s osteoartrózou u psů. Jeho působení, které je odlišné od účinku jiných analgetik, umožní ve forměměsíční injekce inhibovat tento slavný nervový růstový faktor (NGF) a tím snížit bolest, kterou pociťuje váš pes, o 50 až 70 %! Účinky jsou viditelné mezi 3 a 7 dny po injekci a trvají 3 až 5 týdnů. Je to léčba žádný vedlejší účinek protože injikované protilátky jsou 100% psí a jsou následně eliminovány tělem s velmi malým zapojením ledvin a jater. Librela ® je proto dosud nejúčinnější léčbou, která uleví vašemu psovi od bolesti při osteoartróze.

Máte-li jakékoli pochybnosti o onemocnění, neváhejte kontaktovat svého veterináře za účelem stanovení diagnózy. Poté vám řekne, jak postupovat, abyste svému milovanému čoklovi umožnili znovu získat radost ze života!

připravte malé psí sušenky ve tvaru mrkve

Můj pes mě pronásleduje po domě