Proč váš pes zívá?

Proč psi zívají? Jaká otázka… protože jsou prostě unavení! Tedy ne přesně. Váš čokl nezívá jen tak, když si chce zdřímnout. Uvidíte, že v závislosti na situaci nemají všechna zívnutí stejný význam.

Váš pes je nepohodlný

psí zívání
Kredity: Tattom / iStock

Jeden z hlavních příznaků stresuješ u psů je nadměrné zívání. Opravdu, pokud si myslíte, že váš pes má úzkostnou povahu a vidíte ho pravidelně zívat, mohlo by to vaše podezření potvrdit. Psi zívají, pokud jsou ve stresu nebo nepohodlní. Například poměrně rezervovaný pes může zívat, když je kolem lidí, které nezná. Psi jsou také často pozorováni, jak zívají, když je dítě objímá. Často se mylně domníváme, že je pes unavený a dokonce nám to připadá roztomilé. Ve skutečnosti je váš pes v této situaci nepohodlný. Nemá cenu se tím znepokojovat, protože to neznamená, že pes může být nebezpečný. Nicméně neváhejte přerušte tento kontakt, pokud máte pocit, že se váš pes necítí dobře.

Někteří psi také zívají do tváře ohrožujícího psa. Toto chování není známkou podřízenosti, ale spíše uklidnění. Vašemu psovi tato situace nevyhovuje a zívání má druhému psovi sdělit, že je zbytečné být agresivní, protože on nebude na oplátku.

Váš pes nerozumí tomu, na co se ho ptáte

Malý pes ležící na zemi a zívající
Kredity: Robin Bouwmeester / iStock

Někteří psi při zmatení zívají. Pokud jste se svým psem uprostřed tréninku a on najednou začne zívat, nenadávejte mu. To absolutně neznamená, že ho vaše cvičení hluboce nudí, ale že prostě nemá nerozumí vaší žádosti. Protože neví, co má dělat, reflex vašeho psa je zívat. Snaží se pochopit, na co se ho marně ptáte a čím více mu budete opakovat, tím více bude stres narůstat. Nejlepší v této situaci je snížit tlak ptá se svého psa něco, co dokonale zná. Poté se můžete vrátit k předchozímu cvičení tak, že se ho pokusíte zeptat jiným způsobem.

Váš pes je netrpělivý

Pes zívá se svým pánem na gauči
Kredity: Drazen-Zigic / iStock

Pokud pravidelně pozorujete, jak váš pes zívá těsně před procházkou nebo před jídlem, může to být známka netrpělivosti. Opravdu, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, váš pes nechce zůstat v klidu doma, aby si zdřímnul a nemůže se dočkat, až vypadne! Měli byste vědět, že zívání připravuje vašeho psa k pohybu díky hluboké inspiraci způsobené touto činností. Ty umožňují zvýšení průtoku kyslíku do mozku a zvýšení srdeční frekvence. Po těchto několika zívnutích je váš čokl připraven vyběhnout ven.

Konečně vězte, že nakažlivé zívání není jevem jedinečným pro lidské bytosti. Naši čtyřnozí přátelé také zívají v reakci na zívnutí jednoho z jejich bližních, ale také lidských bytostí!

Důležitost správného čištění misky vašeho psa

co to je a jak to naučit svého psa?