Proč si váš pes kouše do tlapek?

Není neobvyklé pozorovat psa, který tiše leží a okusuje si tlapky. Pokud se to může zdát zcela neškodné, může toto chování ve skutečnosti skrývat více či méně závažný problém. Tak proč se tvůj pejsek takhle chová? Jaké jsou možné příčiny tohoto chování a jak se s tím vypořádat?

Proč si váš pes kouše do tlapek?

Pes ležící v trávě a kousání zadní nohy
Kredity: Natael Junior / iStock

Trpí fyzickou bolestí

Pes, který si neúnavně kouše do tlapek, může potvrdit nepohodlí, které tam pociťuje, jako je bolest, svědění atd. Toto chování tedy může být spojeno s mnoha důvody. Nejčastěji se objevují:

  • Problém s klouby nebo osteoartróza že váš pes trpí na této úrovni.
  • Přítomnost cizího tělesa kdo se mu dostal do podložky nebo mezi prsty a kdo ho obtěžuje. Může to být tříska, kus skla atd.
  • Kousnutí hmyzem (včela, vosa atd.)
  • Alergiea to jak potravinové, tak kontaktní, nebo atopická dermatitida.
  • Vývoj parazitů nebo hub na úrovni kůže jeho tlapek, což může vést ke svědění.
  • Rozvoj hmoty na úrovni jednu z jeho nohou.

Trpí psychickými bolestmi

Pes, který si kouše do tlapek, nemusí nutně fyzicky trpět. Toto chování totiž pravidelně pozorujeme u psů, kteří trpínudit se. Může to být také důsledek většího problému, jako je a Obsedantně kompulzivní porucha který je u psů často spojován se stresem, úzkostí a nudou.

Jak reagovat, když vidíte, že si váš pes kouše do tlapek?

Malý pes kousající se do tlapky a syčení
Kredity: Andrey Maximenko / iStock

Pokud si váš pes kouše do tlapek velmi pravidelně, měli byste navštívit svého veterináře. Ten druhý pak může zjistěte, zda váš pes nemá fyzickou bolest, v takovém případě může jednat podle toho. Může mu například udělat obvaz, pokud je zraněný, podat mu antihistaminikum, pokud jde o alergii, nebo dokonce podat antiparazitikum, antibiotikum či antimykotikum. Může také bezpečně odstraňte cizí těleso a nasadil mu obojek, aby mu zabránil v zmrzačení, dokud jeho zranění neustoupí.

Pokud váš veterinář nemůže najít nic fyzického, budete to muset vy zvažte myšlenku, že váš pes psychicky trpí. Váš veterinář se vás zcela jistě zeptá na zvyky vašeho psa. Tímto způsobem vám bude moci poradit, abyste je mohli optimalizovat, aby se pokusili zlepšit život vašeho psa. Můžete se o to pokusit napřzvýšit čas nebo frekvenci procházek. Nechte svého psa vypustit páru! Doma si také vezměte a čas jen pro něj hrát a mazlit se. Když je doma sám, nechte mu spoustu hraček, aby mohl porazit nudu.

Pokud i přes veškerou snahu problém přetrvává, můžete zavolejte psího behavioristu nebo behaviorálního veterináře. Ty vám pomohou najít příčinu tohoto nepohodlí, aby váš pes i vy mohli najít normální život!

Pes, který si velmi pravidelně kouše do tlapek, si škodí a může si nakonec skutečně ublížit. Z tohoto důvodu je důležité konzultovat, než k tomu dojde. Opravdu, bolestivá rána bude toto chování posílit a váš pes se dostane do začarovaného kruhu.

kolik stojí chov mého psa?

Jak nejlépe socializovat svého psa?