Proč psi při škrábání mávají packami?

Málokterý majitel pejska nezažil tlapky svého psa ve větru při drbání. To, co nazýváme jejich „citlivou oblastí“ nebo „slabým místem“, se obecně nachází v břiše, ale v závislosti na psovi to může být na bocích, zádech nebo dokonce na krku. Jakmile psa na této ploše začnete drbat, začne zběsile třást zadní nohou. Reakce pro méně zábavné vidět, toto chování zůstává stále stejně záhadné. Tak proč se tvůj pejsek takhle chová?

Všechno je to otázka reflexu!

pes škrábání tlapkou
Kredity: Sandeep Gore / iStock

Na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, pes dobrovolně nepohybuje tlapkou, aby vyjádřil své potěšení. Toto chování je ve skutečnosti reflex jednoduše nazývaný „reflex škrábání“. Jde tedy o mimovolní reakci vyvolanou mozkem vašeho psa. Vaše zvíře automaticky zatřese tlapkou, když je vystaveno zvláštnímu podnětu v oblasti, která jej může učinit zranitelnou.

Ve volné přírodě se totiž vlci a zvířata obecně častěji setkávají s hmyzem, parazity a dalšími zbytky všeho druhu, které ulpívají na jejich srsti. Pokud se tyto dostanou do přímého kontaktu s kůží, mohou zvíře rychle vyrušit. Právě tehdy nervová zakončení nejcitlivějších oblastí pošlou do mozku zprávu, aby spustil slavný „reflex škrábání“. To však neznamená, že to, co děláte, ji skutečně poškrábe, ale spustí reflex spojený s nervovými zakončeními stimulované oblasti.

Znamená toto chování, že váš pes oceňuje vaše mazlení?

Pes se mazlí a užívá si
Kredity: Nataba / iStock

S rizikem, že vás zklameme, to tak nutně nemusí být. Někteří psi si opravdu neváží toho, že je na určitých místech škrábou. Jak již bylo řečeno, způsobuje to stimul na jejich nervových zakončeních, který není ne vždy zvíře vnímáno jako příjemné. Zjednodušeně bychom to mohli přirovnat k pocitu lechtání pod nohama. Pokud se vám to líbí, určitě se dobře pobavíte, ale pokud se těch lechtání bojíte, nebude to moc příjemný pocit. Pro vašeho pejska je to stejné!

To neznamená, že musíte absolutně zastavit své mazlení, když začne mávat tlapkou. Nejlepší je pozorovat reakce svého psa. Rychle pak pochopíte, jestli škrábání ocení nebo ne. Zkuste například zastavit laskání. Pokud se na vás váš pes dívá s vytřeštěnýma očima a přemýšlí, co děláte, je zcela jisté, že chce víc! V opačném případě, pokud váš pes vysílá signály nepohodlí, jako je zívání, ocas mezi nohama nebo opakované olizování tlamy, může se stát, že v této oblasti opravdu nechce být stimulován. Zkuste tedy rozpohybovat své laskání a rozebrat, zda se jeho reakce zdají pozitivnější.

Květinová terapie pro úlevu psovi, který zažil opuštění

Jak zvyknout svého psa na náhubek?