Proč můj pes tráví čas tím, že všechno očichává?

Když jdete se psem na procházku, co je otravnějšího, než být zastaven každé dva metry, aby si mohl očichat každý kout? Pokud se však váš pes chová tímto způsobem, je to jednoduše proto, že toto chování je jeho součástí. Vaše zvíře nemá stejnou představu o jízdě jako vy a to, co se vám líbí, ho nemusí nutně těšit. Pro vašeho psa je očichávání život!

Význam čichu u psů

psí lanýž
Kredity: BIMKA1 / iStock

Čichání patří k oblíbeným činnostem psa. Kromě toho je pro něj dokonce nezbytná, protože je prostě jeho součástí. V důsledku, čich umožní psovi čichat, interpretovat a tedy rozumět světu kolem sebe. Je 35krát účinnější než u lidí, je to nejrozvinutější smysl u psů (mnohem více než zrak). Zkrátka je to trochu, jako by váš pes viděl pachy! V důsledku toho žijeme ve velmi odlišném světě, jeho naplněný hlavně informacemi, které dokáže zachytit svým ostrým nosem.

Nos psa mu umožňuje analyzovat velmi přesné a osobní informace o jednotlivcích. Dokáže například zjistit pohlaví člověka, jeho emoční stav a dokonce i jeho zdravotní stav. Někteří psi jsou dokonce cvičeni a používají se k odhalení nemocí, jako je rakovina, epileptické záchvaty nebo dokonce hypoglykémie. Pes může používat své dvě nosní dírky odděleně, což mu pomáhá ještě lépe určit, odkud pachy pocházejí. Ti nejúspěšnější psi dokážou na pláži rozlišit i dvě zrnka písku!

Jak stimulovat tento smysl u vašeho psa?

Pes očichával ruku malé holčičky
Kredity: lolostock / iStock

Vzhledem k tomu, že svět vašeho pejska je založen na vůních, je nezbytné nechat ho očichat vše, co může. Kromě toho, že je pro něj čenichání velmi důležitou duševní činností, je také únavné! Nechat svého psa, aby si tuto činnost užil, ho proto uklidní. Práce na čichu vašeho psa mu také umožní, aby se každý den více soustředil, stejně jako sníží jeho reaktivitu na okolní prostředí.

Přestože je čich u psů přirozenou a vrozenou vlastností, existuje mnoho aktivit pro rozvoj této dovednosti, zejména sledovací, jako je Mantrailing. Tato praxe jednoduše spočívá v tom, že trénujete svého psa, aby sledoval stopu člověka tak, že jej předem necháte očichat jeden z jeho oděvů. Prospěšné pro vašeho psa, tento typ činnosti je i pro vás a vztah, který s ním máte. Mít koníčka se psem totiž jen posílí vaše pouto!

Dokončit, věděli jste, že nos vašeho čoklu má jedinečné vzory, které jsou ekvivalentem našich otisků prstů? V některých zemích organizace, které se starají o toulavé psy, berou stopy lanýžů, aby psy identifikovaly a později je snadněji našli.

5 aktivit, které můžete dělat se svým psem, když prší

Dokážete zastavit svého psa, aby štěkal? Chování