proč můj pes tak často přestává čůrat?

Značení moči u psů spočívá v tom, že se všude nakape několik kapek moči, aby se ostatní špičáky varovaly před jejím průchodem. Ti pak použijí svůj čich, aby „přečetli“ informace poskytnuté jejich bližním. Toto chování je velmi důležité pro psy, kteří prosazují svou potřebu prosadit se tímto způsobem. Navíc, na rozdíl od toho, co by se mohlo zdát, značení u psů vůbec neplní stejnou funkci jako u koček. To je to, co uvidíme v tomto článku.

Co znamená značení moči u psů?

pes čůrající proti sloupu
Kredity: shura72 / iStock

Jak jste si jistě všimli, psi nemočí jen proto, aby ulevili svému močovému měchýři. Pokud jdete na procházku, jistě budete pozorovat, jak se váš pes pravidelně zastavuje, aby sem či tam uložil pár kapek moči. Toto chování může mít několik významů, první je překrýt označení jiného špičáku. Váš čokl může také chtít zanechat „zprávu“ svému kolegovi nebo identifikovat oblast, kterou považuje za bezpečnou pro sebe. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, pes si své území ve skutečnosti neoznačuje, alespoň ne stejným způsobem jako kočky. Pes, zvedající za každou cenu tlapu, jaksi opouští svůj občanský průkaz, zatímco kočka skutečně vymezuje jeho prostor.

Proč můj pes označuje uvnitř?

štěně je napomínáno za čůrání na koberec
Kredity: alexsokolov/iStock

Značení na vnější straně je zcela běžné. Nicméně, když se to odehrává uvnitř, a konkrétněji u vás doma, je to abnormální. Může to znamenat, že se váš pes necítí bezpečně, že nemá dobře integrovanou představu území, a proto jsou pro něj limity zmatené. V některých případech může být známkování také základem problému chování spojeného s nedostatkem sebeúcty. Konečně, špatná výchova může způsobit, že se pes stane nečistým. Proto je velmi důležité správně vychovat své štěně, aby bylo čistotné a především si nezvykovalo značkování uvnitř domu.

Pozor, označení uvnitř může skrývat patologii

pes u veterináře
Kredity: Ridofranz / iStock

Ne vždy byste však měli vše dávat na zadní stranu špatné výchovy. Ve skutečnosti může být močové značení uvnitř spojeno s patologií. Pokud se to děje příliš pravidelně, nebo náhle, nečekejte s konzultací s veterinářem. Provede zdravotní prohlídku. Toto chování může souviset zejména s infekcí močového měchýře, inkontinencí moči, problémy s ledvinami nebo hormonální dysfunkcí. V druhém případě váš veterinář pravděpodobně doporučí sterilizaci. Tato operace zabraňuje tomu, aby pohlavní hormony vašeho zvířete měly vliv na jeho chování.

Měli byste však vědět, že sterilizace je skutečně účinná proti hormonální dysfunkci pouze tehdy, je-li provedena před dosažením věku 12 měsíců psa. Pokud se to udělá později, šance na získání skutečného výsledku jsou menší. Značení močí bude tedy pravděpodobně pokračovat. V každém případě je nejlepší požádat o radu svého veterináře.

Jet na dovolenou se psem: ano, je to možné

Jak naučím svého psa dávat tlapku?