proč můj pes spolkne všechno a cokoliv?

Polyká váš pes všechno a cokoli a vás to štve? Oblázky, papír, zemina, plast a dřevo, vše jde bez výjimky! Pokud ano, je pravděpodobné, že váš pes má stav zvaný PICA. Obvykle se vyskytuje u mladých psů a jde pak o normální chování. Pokud však přetrvává do dospělosti, důrazně se doporučuje poradit se s veterinářem. Ale nebojte se, uvidíme, co tento problém způsobuje a jak jej opravit.

Co je PICA u psů?

pes bulteriéra, který sežral plast z jedné ze svých hraček
Kredity: JHK2303 / iStock

PICA je porucha příjmu potravy. To má za následek požití nevýživných a nepoživatelných látek, které by váš pes zjevně neměl konzumovat. Například, váš mazlíček může trpět PICA, když začne požírat půdu, papír, plasty, kameny, dřevo atd. Existuje také velmi zvláštní forma PICA zvaná koprofagie, která je charakterizována požitím exkrementů. Měli byste vědět, že PICA může také ovlivnit mnoho jiných zvířat, stejně jako lidi. U člověka se to projevuje zejména požitím zeminy, křídy, písku, papíru, plastu nebo někdy i cigaretového popela.

Proč se vyskytuje PICA?

corgi štěně jíst žabky
Kredity: Tattom / iStock

Jak již bylo zmíněno v úvodu, PICA se často vyskytuje u štěňat. Během svého růstu mladí psi, stejně jako děti, procházejí a fázi vývoje, kdy objevují svět svými ústy. Toto období se také nazývá „orální fáze“. Takže se nemusíte obávat, pokud se vaše štěně takto chová. Stále ale bude nutné ho vychovávat a zajistit, aby nepolykal věci nebezpečné pro jeho zdraví. Nicméně, pokud porucha PICA pokračuje do dospělosti, není to normální. Doporučujeme Vám navštívit Vašeho veterinárního lékaře. Tento syndrom skutečně představuje vážné riziko, pokud by váš pes požil něco toxického nebo čím by se mohl udusit.

PICA může mít mnoho původů u dospělých psů, ale nejčastější příčiny jsou behaviorální. Například u vašeho psa se tato porucha může rozvinout kvůli nudě, pokud je ve stresu, úzkosti nebo dokonce proto, aby upoutal vaši pozornost! Kromě behaviorálního původu může PICA také pocházet z a nedostatek výživy, poruchy trávení nebo příliš brzký rozchod s matkou. Konečně, čím je váš pes starší, tím více pravděpodobně rozvine tento syndrom. To je obvykle doprovázeno dalšími poruchami souvisejícími se senilitou, jako je dezorientace, předčasný pláč a agrese.

Jak tento problém překonat?

pes, který jedl špínu
Kredity: Manuel Bringas / iStock

Když zaznamenáte příznaky podobné PICA, první věc, kterou musíte udělat, je navštívit svého veterináře. Než vyvodíte unáhlené závěry, je vhodné začít tím, že provedete zdravotní prohlídku svého pejska. Váš veterinář provede kompletní vyšetření: krevní test, rozbor stolice, ultrazvuk, ověření možné invaze parazitů atd. Pokud druhý neshledá nic neobvyklého, to pak může být behaviorálního původu a budeme si proto muset položit několik otázek… Dostává se váš čokl dostatečně ven? Trpí separační úzkostí? Nezůstává příliš dlouho sám a bez skutečného zaměstnání? Je krmivo vašeho psa kvalitní?

Pokud je někdy původ syndromu PICA u vašeho psa behaviorální, můžete být doprovázeni veterinárním lékařem specializovaným na chování psů a psychologii.

psí aktivita, která kombinuje rychlost a obratnost

3 tipy, aby to šlo lépe