Proč dávat svému psovi bezlepkové granule?

Krmení vašeho psa je něco, co děláte přirozeně každý den, aniž byste si kladli příliš mnoho otázek. Avšak správné krmení psa poskytnutím všech potřebných živin je někdy bolest hlavy. Opravdu, ne všechny krokety jsou si rovny. Navíc je jich na trhu tolik, že může být obtížné orientovat se mezi granulemi bez obilovin, pro sterilizované psy, pro štěňata, pro psy s nadváhou, bez lepku atd. Navíc v současné době jsou na vzestupu bezlepkové krokety. Prodávají se jako stravitelnější a respektující původní psí stravu, ale co to vlastně je?

Co je lepek?

fotografie bez lepku
© master1305 – iStock

Pozor, neplést si lepek a sacharidy, protože to vůbec není to samé! Někteří lidé totiž mají tendenci dávat tyto dva prvky, které nemají co dělat, do stejného koše, protože špatně slyší a díky bezlepkové dietě. Lepek je obecný termín, který znamená druh proteinu nacházející se v některých obilovinách, jako je pšenice, oves, ječmen, žito, kamut nebo špalda. Sacharidy seskupují všechny cukry přítomné v potravinácha nejen v obilovinách.

Je lepek pro psy špatný?

Zatímco my vidíme, jak se množí bezlepkové diety nebo kuchařky, co naši psí kamarádi? Stále častěji totiž slyšíme, že lepek zdraví příliš neprospívá a že může u lidí způsobit mnoho poruch. Na co však máme tendenci zapomínat je, že ne vše, co se nás jako lidských bytostí týká, se nutně přenáší na naše domácí mazlíčky. Zvláště od té doby absolutně nemáme stejnou organizaci.

Ve skutečnosti není lepek pro psy špatný. Jako masožravci získávají téměř veškerou energii z bílkovin, kterétráví s velkou jednoduchostí, včetně lepku, který, pamatujte, je bílkovina. Krokety, které ho obsahují, jsou navíc složeny jen z nepatrné části lepku. S vědomím, že cereálie obsahuje pouze 10 % lepku a že přítomnost obilovin v kroketách představuje v průměru 10 % všech složek, je lepek v potravě vašeho psa nakonec přítomen méně než 1 %. Samozřejmě, toto procento zdaleka neplatí pro všechny krokety a týká se pouze vysoce kvalitních kroket. Proto je nezbytné sledovat jejich složení, i když to znamená zvýhodňování krokety bez lepku složen z mnohem lepší ingredience.

krokety a čerstvé maso
© humonia – iStock

Kdy dát svému psovi bezlepkové granule?

Pro začátek vám vždy doporučujeme předem se poraďte se svým veterinářem pokud uvažujete o změně stravy vašeho mazlíčka. To se nestane přes noc a vyžaduje to správný výběr kroket. Ale v jakém případě byste mohli přejít na bezlepkové krokety? Ve skutečnosti je to možné víceméně ve všech případech pokud je složení vámi vybraných bezlepkových kroket dobré! I když lepek není pro zdraví vašeho psa špatný, není tomu tak není ani nezbytný pro dobré zdraví.. Některá zvířata však stejně jako my mají citlivost nebo dokonce intoleranci na lepek, a právě v tomto případě jde o změnu potravy volbou diety, která zcela vylučuje lepek je nejvhodnější.

Jak poznám, že můj pes nesnáší lepek?

pes před jeho miskou
© Edafoto – iStock

Pes s intolerancí lepku bude vykazovat příznaky podobné jakémukoli typu potravinové alergie. To lze přeložit do chronické svědění, ale také opakující se poruchy trávení nebo opakované záněty uší. Tyto příznaky jsou spojeny se skutečnou intolerancí. Pokud váš pes trpí pouze občasnými zažívacími problémy, jako je průjem nebo zvracení, může to být související s citlivostí. V obou případech to proberte se svým veterinářem, který vás doporučí ke zjištění původu alergie. Pokud se ukáže, že tyto příznaky jsou skutečně spojeny s lepkem, lze nasadit dietu založenou na bezlepkových kroketách nebo jiných.

Jak vybrat náhubek pro vašeho psa?

Vytvořte svému psovi podložku na kopání sami