Proč byste se měli vyvarovat dávání pamlsků „zdarma“ svému psovi?

Jste-li hrdým majitelem pejska, jistě ho rádi rozmazlujete! Znáš jeho roztomilé hříchy nazpaměť a nemůžeš odolat jeho něžnému pohledu, když jsi u stolu. V tomto případě má nárok na malý pamlsek tam, kousek kuřete zde: tomu říkáme bezplatné pamlsky. Obecněji řečeno, je to prostě jídlo, které mu dáváte mimo jeho každodenní misky. Zkrátka je to jako svačit mimo jídlo a to je právě ten problém…

Rizika nadváhy a zažívacích problémů

obézní pes ležící na pohovce
Kredity: Tamilisa-Miner / iStock

Jak jsme řekli v předchozím článku o nadváze u psů, francouzská studie provedená veterináři ukazuje, že téměř 25 % psů má nadváhu. Většina majitelů si to však nutně neuvědomuje nebo bere problém na lehkou váhu. Tak jistě, trochu baculatý pejsek je roztomilý, ale bohužel může být pro jeho zdraví velmi nebezpečný. V důsledku, Obezita vede k mnoha poruchám a nemocem jako jsou dýchací potíže, dušnost při námaze, kloubní potíže, jaterní potíže a cukrovka, kardiovaskulární rizika atd. Tento problém proto nelze brát na lehkou váhu! Kromě toho je psí zažívání velmi specifické a mlsání může způsobit poruchy trávení, jako je průjem, zácpa nebo dokonce zvracení.

Tématem dne jsou tzv. pamlsky „zdarma“, uvidíme, jaká je jejich role při přibírání vašeho psa. Protože se obvykle podávají mimo denní krmnou dávku vašeho psa, to jsou kalorie navíc, které váš pes spolyká, aniž by je nutně potřeboval. Vše samozřejmě závisí na aktivitě vašeho zvířete, jeho plemeni, ale také na počtu pamlsků, které mu dáte. Nejde o to svého psa připravit, ale o nalezení správné rovnováhy mezi potěšením a zdravím.

Nechte ho asimilovat špatné chování

pes štěká na ulici
Kredity: Alina-Rosanova / iStock

Pozor, když mluvíme o špatném chování, nemluvíme o psovi, který by se stal agresivním nebo násilným. Na druhou stranu, dávat svému mazlíčkovi pamlsky zdarma mu dává příležitost stát se oportunistickým, to znamená, že může prosit, když pláče, předstírá nebo štěká, což vám bude připadat otravné nebo roztomilé. V tomto případě, abyste ho umlčeli nebo potěšili, po chvíli podlehnete a dáte mu jeho pamlsek. Váš pes pak pochopí, že jen musí být trochu trpělivější nebo naléhavější, aby dostal dlouho očekávaný pamlsek. Očividně ho nenutíte asimilovat toto chování schválně, stejně jako váš pes nechápe, že vás rozčiluje a že se poddáváte, abyste měli pokoj…

Jak však stále opakujeme v našich „výukových“ článcích, jídlo je odměna, která má nad psem důležitou moc. Umožňuje mu to ještě rychleji asimilovat to, co odměňujete, včetně „špatného“ chování. Například až na vás příště váš pes zaštěká nebo bude plakat kvůli kousku vašeho steaku, ignorujte ho a počkejte, až se uklidní. Jakmile se uklidní a jeho chování vám bude vyhovovat, můžete pak ho za to odměňte.

Stručně řečeno, je v pořádku nabídnout svému psovi několik pamlsků! Jde jen o to najít tu správnou rovnováhu a správný čas mu ji dát. Nepotvrdíte si tak nežádoucí chování a svého milovaného psa příliš neztloustnete.

Jak se vlk a člověk poprvé setkali?

Jaké doplňky stravy mohu dát svému psovi?