Proč bychom se měli vyhýbat dvěma psům na vodítku?

Pokud jste hrdým majitelem pejska, určitě jste tuto situaci již zažili. Jdete se psem na vodítku, když narazíte na dalšího majitele, který svého psa pouští naproti tomu vašemu. Oba na vodítku se zvířata snaží poznat, ale musíme přiznat, že komunikace není optimální. Určitě jste již slyšeli, že se nedoporučuje nechávat více zvířat kontakt na vodítku, ale proč? Pokusíme se odpovědět ve zbytku tohoto článku.

Vodítko zvyšuje riziko konfliktů

setkání dvou psů na vodítku
© Anton-Novikov-iStock

Když držíte svého psa na vodítku, zvláště když se setká se psem, kterého nezná, můžete mít trochu obavy a vodítko zatáhnout. Ten takto natažený může také napněte svého psa. Pes pod napětím však není v optimálním stavu pro setkání s kongenerem. Pak je v negativní emoce. V nejhorším případě se pak pes může stát agresivním a setkání se může zvrhnout v konflikt. Tato negativita je také posílena, když má pes ve svém výcviku zvyk, že těsné vodítko je synonymem nepohodlí a frustrace.

Psi neumí komunikovat

setkání dvou psů na vodítku
© nelyninell – iStock

Jak již bylo zmíněno v úvodu, vodítko brání komunikaci mezi psy při setkání. Z jakých důvodů? Připomeňme si, psi mají mnoho způsobů komunikace : dívají se na sebe, otáčejí se, očichávají se, běhají za sebou atp. Ve všech případech, potřebují pohyb, čemuž vodítko evidentně brání. Ve skutečnosti je váš pes na vodítku rychle připoutaný, i když se chce vzdálit, aby zastavil kontakt, nebude to moci. Je to velmi deaktivující a frustrující pro vašeho mazlíčka. Pozor, z dlouhodobého hlediska by tento typ setkání mohl vést až k desocializaci vašeho pejska. Stejně by to byla škoda, ne?

Instalace špatného učení

setkání dvou psů na vodítku
© DjelicS – iStock

Tím, že necháte svého psa jít vidět jednoho z jeho kongenerů poprvé na vodítku a příště mu to zakážete, váš pes nemusí všemu rozumět. Tato situace není logická pro psa, který již měl právo setkávat se s přáteli na vodítku. Proč je mu to tentokrát odepřeno? Tento typ situace je pravděpodobný ohrozit nejen vztah, který má váš pes se svými vrstevníkyale také dobré učení chodit na vodítku. Abych uvedl příklad, je to trochu, jako když váš pes smí na gauč jen v určitou dobu. Pokud jste mu to jednou dovolili, nemůže pochopit, proč je to druhý den zakázáno.

Samozřejmě je vhodné se tomu vyvarovat, ale zakázáno to není ani zdaleka! Je třeba vzít v úvahu mnoho prvků a konkrétní kontext může znamenat, že dojde k setkání na vodítku a nedojde k žádné smrti člověka. Je jen na vás, jak svého psa poznáte dělat to, co je pro něj nejlepší a jeho vztahu s vrstevníky.

Světový den psích sušenek: Udělejte mu speciální recept

jak se s tímto chováním vypořádat?