O čem může můj pes snít?

Pokud jste hrdým majitelem pejska, nepochybně jste si již všimli, že jeho spánek může být někdy dost neklidný. Sténání, chrochtání, pohyb tlapek, třesoucí se těla nebo škubání očí, to všechno jsou příznaky, které naznačují, že váš pes je uprostřed snu. Ale opravdu psi sní? Odpověď je ano ! Existuje dokonce nespočet studií na toto téma. O čem tedy mohou naši psi snít?

Z čeho se skládá spánek vašeho psa?

pes zívá na gauči
Kredity: Przemyslaw-Iciak / iStock

Spánek pejska, stejně jako ten náš, se skládá z několika cyklů. Existují zejména dva hlavní typy fází, které budou následovat po sobě a na které se dnes zaměříme. První fází je hluboký spánek. V tuto chvíli pes tvrdě spí a jeho mozková aktivita je klidná. Následuje fáze REM spánku. Toto označení mu bylo připisováno, protože ačkoli pes spí, jeho mozek pokračuje v práci. Tady začíná okamžik snu. Velmi podobný jeho lidské, psí spánkové cykly trvají v průměru 2 hodiny. Celý cyklus se skutečně skládá z přibližně 1:30 hlubokého spánku a 30 minut paradoxního spánku. Tyto cykly se však mohou u jednotlivých psů lišit a trvat mnohem déle.

Spánek je samozřejmě nezbytný pro správný vývoj vašeho psa, protože právě v tomto období uvolňuje se růstový hormon. Spánek také umožňuje lepší zapamatování. Váš pes se proto bude lépe učit, pokud bude dostatečně spát.

Ale o čem váš pes sní?

pes spí na pohovce
Kredity: undefined-undefined / iStock

No, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl logicky myslet, váš pes nesní o honičce za hordou koček nebo skoku do hory granulí. Ve skutečnosti jsou jejich sny mnohem složitější. Podle několika studií, a zejména výzkumů provedených vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT)psi, stejně jako zvířata obecně, uvidí obrázky tohoto zažili během dne. Během svého výzkumu zjistili, že mozek krys se během spánku choval stejně jako při cvičeních praktikovaných v bdělém stavu během dne. Pro psy je to úplně to samé, ve snech prožívají chvíle, které zažili dříve během dne.

Měli byste svého psa probudit, pokud má noční můru?

pes zívá v posteli
Kredity: Eva-Blanco / iStock

Vzhledem k tomu, že váš pes sní, zdá se zřejmé, že ho noční můry neminou… Ale měli byste zasáhnout, pokud má váš mazlíček noční můru? Ve většině případů je vhodné nechat noční můru volný průběh. Můžete zůstat se svým psem, abyste ho uklidnili, pokud se vzbudí leknutím. Můžete však věnovat pozornost signálům, které váš mazlíček vysílá, a podle toho jednat. Pokud váš pes například jen párkrát zasténá a skočí, můžete ho zkusit jemně probudit. aniž by riskoval, že bude pokousán. V porovnání, nebuďte ho, pokud vrčí nebo vykazuje jiné agresivnější známky. Ve skutečnosti je obtížné určit, zda má váš pes sen nebo noční můru. Nejlepší je proto nechat ho žít daný okamžik.

Pokud si však myslíte, že je nutné vašeho psa probudit, je třeba udělat několik opatření, aby se ještě více nevyděsil a neriskoval uštknutí. Můžete například chodit více než obvykle, abyste vydávali hluk a způsobovali vibrace. Můžete použít i pamlsek a jemně ho vsunout pod nos. Nakonec se ho nedotýkejte přímo, ale snažte se velmi jemně zatáhnout za deku nebo polštář, na kterém se nachází.

V Avignonu právě otevřely své brány psí jesle

Jak naučit svého psa couvat?