Může můj pes jíst arašídy?

V létě není neobvyklé uspořádat malé aperitivy sami, ve dvojici nebo s přáteli. A kdo říká „aperitiv“, často říká „arašídy“! Ať už solené, nesolené, ochucené nebo obalované, pro každého si něco najde. Zkoušeli jste to někdy dát svému psovi? I když však toto krmivo není pro vašeho pejska toxické, přesto je lepší se jeho nadměrnému používání vyvarovat. Hned vám prozradíme proč!

Může váš pes jíst arašídy?

Sklenice arašídů
Kredity: Catto32 / iStock

Nabídněte občas pár arašídů jako pamlsek svému psovi nebude představovat riziko pro jeho zdraví. Navíc často existují recepty na domácí pochoutky pro psy vyrobené z arašídového másla. Základem je vybrat si čisté arašídové máslo bez přidaného oleje, soli nebo cukru. U arašídů je to to samé! Dej jen jemu loupané a nesolené arašídy. Nejsou špatné pro vašeho psa, protože mají vysoký obsah bílkovin a obsahují dobré tuky a také vitamín B3 a E.

Toto jídlo je však velmi bohaté na tuky, protože 100 g obyčejných arašídů představuje ne méně než 600 kalorií! A 600 kalorií je skoro celková denní potřeba kalorií malého 10 kg psa. Když svému pejskovi dáte deset arašídů, sní šedesát kalorií, neboli 1/10 toho, co potřebuje sníst denně, aby byl zdravý. Takže si všimnete, že jen velmi málo arašídů stačí k tomu, aby vyvrátily denní dávku vašeho čtyřnohého přítele. To je riziko, že bude mít nadváhu…

Je třeba udělat několik opatření

Pes jíst pamlsek
Kredity: smiguli / iStock

Arašídy jsou jednou z potravin obsahujících oxalát vápenatý. Pokud váš pes trpíurolitiáza (kameny v močovém měchýři), takže je lepší se mu vyhnout arašídy, a to v jakékoli formě. Šťavelan vápenatý může skutečně podporovat výskyt nebo recidivu močových kamenů.

Mezi potraviny, které mohou být, patří také arašídy kontaminované aflatoxiny. Tyto toxiny produkované plísněmi, které nejsou pouhým okem vidět, však bohužel ano poměrně vysoká karcinogenita. Normálně jsou arašídy nalezené v obchodech velmi přísně kontrolovány, protože jsou určeny k lidské spotřebě. Tento druh znečištění tedy zůstává extrémně vzácné. Preventivně nepodávejte arašídy svému psovi, pokud jsou zčernalé a pokud na nich vidíte skvrny nebo plíseň.

Jaké množství arašídů se doporučuje nepřekračovat?

Hrst arašídů
Kredity: Daisy-Daisy / iStock

Jak jsme právě viděli, arašídy nejsou špatné pro zdraví vašeho psa. Důrazně se však doporučuje nepřekračovat určitou dávku. Pokud máte a velký pesmůžete jít nahoru 10 g arašídy. Pro malých až středně velkých psůmůžete dát mezi 2 a 5 g arašídů. Je zřejmé, že tyto doplňkové pamlsky nemají být vašemu psovi nabízeny denně! Nejlepší je omezit se dvakrát týdně max. To by mělo být doprovázeno velmi malým snížením obvyklé krmné dávky vašeho psa.

3 tipy pro úspěšné odvolání vašeho psa

V Avignonu právě otevřely své brány psí jesle