Můj pes žere trávu, aby se očistil: mýtus nebo realita?

Určitě jste již viděli, jak váš pes žere trávu, ale proč si váš masožravý čokl najednou myslí, že je býložravec? Pravidelně o tom slýcháme, že pes, který žere trávu, se prostě snaží očistit. Nemusí to však být tak jednoduché…

Opravdu pomáhá tráva vašemu psovi očistit se?

bígl pes jíst trávu
Kredity: Tamilisa-Miner / iStock

Čištění je praxe, jak zbavovat tělo něčeho škodlivého, co vám může způsobit onemocnění. Může to být něco, co jsme požili, ale ne nutně. V případě psa se může snažit očistit, když ho bolí žaludek, nebo se zbavit střevních parazitů. Navíc právě z tohoto důvodu máme často tendenci spojovat očistu s odčervením.

To je však zcela špatně a může to mít dokonce opačný efekt. Ve skutečnosti, i když skutečnostpožití trávy urychluje tranzit, toto chování nijak neochrání psy před parazity. Naopak, často se právě konzumací trávy naši psi kontaminují vajíčky trávicích červů přítomných na zemi…

Proč tedy váš pes žere trávu?

jack russell pes jíst trávu
Kredity: K_Thalhofer / iStock

Původ tohoto chování u psů je stále poměrně nejasný a existuje ve skutečnosti několik hypotéz. Zde je několik, které by mohly vysvětlit, proč váš čokl žere trávu:

Par pur instinkt

Pes, který je potomkem vlka, by si instinktivně zachoval některé ze svých stravovacích návyků. Opravdu, v přírodě, vlci se kromě zvířecí kořisti živí bobulemi, rostlinami a trávou. Vlci navíc v obsahu žaludku malé kořisti, kterou pozřejí, nacházejí vlákna, která přispívají k jejich zažívacímu pohodlí. Podle této teorie tedy váš čokl žere trávu napodobovat své předky vlky!

Protože trpí syndromem PICA

Pokud se chcete o syndromu PICA dozvědět více, věnovali jsme mu článek, který najdete právě zde. V souhrnu tento syndrom odpovídá poruše příjmu potravy, která pro psa spočívá v požívání nepoživatelných produktů. Může například váš mazlíček začněte polykat kameny, zeminu, exkrementy, plasty, látky atd. Pokud ano, měli byste se co nejdříve poradit se svým veterinářem. Nicméně, pokud váš pes požívá trávu jen občas a v malých množstvích, není třeba se obávat.

Protože má rád chuť trávy

I když je chuť u psů jedním z nejméně vyvinutých smyslů, zdá se, že někteří z nich chuť trávy prostě baví. Zvláštní, řekneš nám to? Ne tak moc. Vskutku, stejně jako můžeme být zcela závislí na čokoládě, váš čokl může milovat trávu bez zvláštního důvodu. Navíc má název: „touha po jídle“. což jednoduše znamená neodolatelnou touhu sníst nějaké jídlo.

Protože ho bolí břicho nebo se málo najedl

Pokud se váš pes po jídle nebo něčem jiném necítí dobře, může začít poměrně rychle přijímat velké množství trávy. To mu umožní dráždit stěnu žaludku a tím ho přimět ke zvracení. Pokud je toto chování příležitostné, není třeba se znepokojovat. Pokud se to však stává často, měli byste se poradit se svým veterinářem, aby zkontroloval, zda váš pes netrpí trávicím onemocněním.

Váš mazlíček může také jíst trávu, protože má hlad. Tráva je totiž velmi bohatá na vlákninu, a proto ji umožňuje zasytit. Abyste se tomuto druhu problému vyhnuli, vyberte si stravu bohatou na fermentovatelnou vlákninu, která je u psů obecně příčinou pocitu sytosti.

Stručně řečeno, je možné, že váš pes žere trávu, aby se vyčistil, ale existuje mnoho dalších důvodů, které mohou způsobit, že pes požírá zeleninu.

5 tipů, jak udržet doma čistotu se psem

hrát míč jinak