Můj pes/štěně dělá hlouposti: jak ho potrestat?

Jako všechny živé bytosti, i psi, a zvláště štěňata, občas dělají neplechu. Ano, je mnoho chyb, za které se naši psí kamarádi mohou dopustit: touha po jídle, po hře, nebo třeba po uletění si… Ale když už k tomu dojde, je důležité zaujmout k nim správný postoj. Opravdu je zbytečné setrvávat, protože to nepochopí a začnou znovu. Zde jsou způsoby, jak potrestat svého pejska výchovným způsobem.

Zlatá pravidla

V první řadě je důležité znát některé velmi důležité zásady pro úspěšnost výchovy vašeho psa. Za prvé, je důležité pochopit, že zvířata nejsou jako lidé, takže si věci nevykládají tak, jak je vykládáme my. To je důvod, proč by to nemělo být trestáno, jak by se to dalo dělat s dětmi.

K potrestání psa je nezbytné, aby byl přistižen při činu. Jinak totiž nepochopí souvislost mezi hloupostí a trestem, který pak bude prostě neúčinný. Pokud tedy neuvidíte, že vaše malá bestie před vašima očima dělá nějakou hloupost, nemá smysl mu vyčítat, riskujete, že přerušíte pouto mezi vámi.

carin ©Free-Photos / Pixabay
Kredity: Pixabay

Aby byl trest účinný, musí být okamžitý, ale také krátký. Také korekce vašeho psa musí být spravedlivá, to znamená ani příliš měkká, ani příliš násilná. Cílem je, aby pochopil, že udělal chybu a že nesmí začínat znovu. Proto musí být potrestán pokaždé, když udělá nějakou hloupost, a to bez výjimky. Postupně by měl svou hloupost spojovat se svým opravováním a už by to neměl dělat.

Různé způsoby, jak potrestat svého psa

Vydejte nepříjemný zvuk

Toto je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak uklidnit vašeho mazlíčka. Jde tedy o nalezení intonace, nejlépe vážné, která psovi umožní pochopit, že něco není v pořádku. Můžete použít tradiční „ne“ nebo jiné zvuky jako „hehe“, „ho“ atd. Jakmile váš milovaný pejsek přestane svou hloupost, můžete ho přimět pochopit jeho úspěch díky vyššímu tónu, například tím, že řeknete „ouiii“.

Izolujte to

Aby váš pes pochopil, že udělal chybu, můžete se rozhodnout ho izolovat. K tomu musíte vybrat kus se špatnou stimulací, aby pochopil, v čem je tato akce vsazena. Je zbytečné ho nechávat v místnosti příliš dlouho, ale dostatečně dlouho, aby se uklidnil. Počítejte asi 5 minut od chvíle, kdy přestane štěkat.

Řekněte mu, aby šel do svého košíku

Tato stará dobrá technika je velmi účinná! Pes totiž obecně vnímá tento malý koutek jako zónu klidu, která mu tedy obecně pomáhá se v krátké době uklidnit.

rozptýlit ho

Abyste svého pejska povzbudili, aby přestal se svou hloupostí, pokud ještě nerozumí příkazům (zejména pokud je to štěně), doporučujeme vám rozptýlit jeho pozornost. K tomu nemůže být nic jednoduššího než dělat hluk pomocí hračky.

Nevědomost

To je jistě nejtěžší trest pro nás lidi, ale i pro naše psí kamarády. Vzhledem k tomu, že tato zvířata jsou velmi společenská, mají s touto akcí často potíže. Ale neznalost může být dobrým řešením, aby váš pes pochopil, že tentokrát opravdu překročil limity! Samozřejmě tento trest musí zůstat relativně krátký.

Nezapomeňte ho odměnit

Aby byl trest opravdu účinný a výchovný, nezapomeňte psa odměnit. Zde vám neradíme odměňovat ho za jeho hloupost, ale spíše za to, že se dokázal uklidnit. Tento skutečně vstřebá jeho pohlazení nebo jeho malou pochoutku ve chvíli klidu. Tímto způsobem pochopí, že k dosažení svých cílů není nutné dělat hlouposti.

odměnový pes
Kredity: Pixabay

Prameny : Caniprof, Animalaxy

Také se vám bude líbit:

6 zlatých pravidel pro bezpečné venčení mého psa bez vodítka