Můj pes se bojí ohňostrojů, jak ho mohu uklidnit?

Kdo říká „měsíc červenec“, říká „státní svátek“! A co by to bylo za 14. červenec bez jeho velmi slavného ohňostroje? V tento konkrétní den je obloha Francie ozdobena tisíci a jednou barvami doprovázenými hlukem… docela ohlušujícím, nutno říci! Kromě toho váš čtyřnohý přítel obecně neocení show tolik jako vy. V lepším případě se k vám může přitulit, v horším případě se schová za nábytkem nebo v nepravděpodobném pokoji a povalí vše, co mu stojí v cestě. Velmi často je tento strach doprovázen také strachem z bouřek, petard a všeho, co způsobí hlasitou ránu. Objevte několik tipů, jak uklidnit svého chlupatého přítele a omezit poškození!

Proč se váš pes bojí ohňostrojů?

Ohňostroj
Kredity: Totojang / iStock

Výborná otázka! Zdá se, že většina psů nemá ráda ohňostroje, ale proč? No, první důvod je prostě ten tento hluk je pro vašeho psa naprosto neobvyklý. Neví, odkud pochází a jaký je původ. Náhlost a síla denotátů je proto pro něj nepochopitelná a tak vyvolat pocit nebezpečí. V přírodě je hluk takové velikosti synonymem nebezpečí pro všechna zvířata. Váš pes si poté osvojí chování v reakci na situaci: může se začít třást, štěkat nebo dokonce utíkat. To byste také měli vědět váš pes nemůže předvídat události, aby se na ně připravil. Na rozdíl od tebe nemá schopnost říct “ tady, zítra je ohňostroj, musím se psychicky připravit ».

Konečně, váš čokl nemá možnost přiřadit hluk k délce trvání. Víte, že ohňostroj bude trvat maximálně dvacet minut a že po něm vám prospěje návrat do klidu. Váš pes si toho není vědom a pro něj jsou tyto zvuky neustálé…

Jak uklidnit svého psa při ohňostroji?

Psi, kteří se bojí a jsou schovaní pod postelí
Kredity: smrm1977 / iStock

Každý pes podle své povahy, svých zkušeností a svého prostředí může na ohňostroj reagovat odlišně. Někteří se schovají v pokoji, jiní budou strachy čůrat, štěkat nebo se k vám přitulit a třást se. Jak tedy tento stresový okamžik uskutečnit klidnějším způsobem?

Neberte svého psa na ohňostroj

Tato rada se vám jistě zdá zbytečná, ale je důležité si ji zapamatovat. Nenuťte svého psa, aby tyto zvuky snášel. Pokud se váš pes už doma trápí tím, že v dálce slyší petardy, není třeba ho tam vodit. Navíc se k hluku přidávají světla a vibrace, které jen umocní jeho úzkost a malátnost.

Vyvarujte se uklidňování svého psa tím, že ho budete mazlit

Na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, uklidňování psa hlasem a pohlazením je naprosto kontraproduktivní. I když se k vám přijde přitulit, nechte ho, ale nemazlete se s ním. Váš pes to skutečně nebude brát jako útěchu, ale jako potvrzení jeho chování při tomto typu akce. Bude tedy asimilovat, že mít strach během ohňostroje je chování, které je třeba přijmout.

Vyvarujte se napomínání svého psa

Stejně tak nenadávejte ani svému psovi! V důsledku, to jen způsobí další stres, a proto situaci zhorší. Vzhledem k tomu, že nerozumí tomu, co se právě teď děje, nepochopí ani to, proč mu nadáváte. Pokud se váš pes bude schovávat v jiné místnosti, nechte ho být, potřebuje být izolován.

Odveďte pozornost vašeho psa hrou

Pokud se váš pes nebojí a je schopen si hrát, bavte se s ním ! Toto pozitivní odklonění mu to umožníasimilujte zvuky petard do příjemné chvíle. Poté je pravděpodobné, že se váš pes bude stále méně bát ohňostrojů.

Zabezpečte svého psa uvnitř domu

Váš dům, zvuky petard budou oproti vnějšku mírně utlumeny. Můžete také umístit hudbu nebo televizi do pozadí, abyste dále snížili tyto neobvyklé zvuky. Navíc, pokud má váš pes tendenci utíkat, určitě ho najdete na druhém konci vesnice, když ho necháte venku!

Recept na „kapky“ pamlsky pro vašeho psa

V Šanghaji se právě otevřela psí restaurace