Měli byste navlhčit granule svého psa?

Dnes je granule nejkonzumovanější potravou psů a není na tom nic špatného! Je však důležité je dobře vybrat, aby vašemu zvířeti prospělo kvalitní krmivo. Praktické a obecně levné krokety mají všechny výhody pro každodenní krmení vašeho psa. I když nejjednodušším způsobem je podávat krokety svému čoklovi tak, jak jsou, uvědomte si, že může být zajímavé udělat si čas na jejich rehydrataci. Proč tomu tak je, vysvětlíme ve zbytku tohoto článku.

Jak rehydratovat granule?

Postup je velmi jednoduchý. Nejdříve, horká voda. V případě potřeby chvíli počkejte, než je nalijete na krokety, protože by se neměly vařit. Nalijte vodu do mísy plné granulí a počkejte, až vychladnou a pořádně nafouknou. Pak je naservírujte svému čoklovi! Buďte opatrní, pokud váš pes nedopil misku do hodiny, je nejlepší je vyhodit.

vroucí voda nalitá do misky
© showcake – iStock

Proč dávat rehydratované granule svému psovi?

Můj pes má problémy s nasycením

Pravděpodobně jste to tušili, ale suché granule obsahují velmi málo vody, maximálně 10%. To je také tajemství jejich dobré ochrany. Problém je, že je to dělá velmi neuspokojivé pro vašeho psa. Abychom uvedli konkrétní příklad: 1000 kalorií granulí váží kolem 270 g, což není mnoho. Opětovným navlhčením stejného množství jídla získáte misku asi jednoho kilogramu! Přiznejte si, že je to velký rozdíl. Z tohoto důvodu je obecně vhodné navlhčit granule psů, kteří mají tendenci žádat o jídlo. Rehydratace jim to umožní ztrojnásobit jejich váhu a proto je více zasytí. Váš pes již nebude mít tento pocit permanentního hladu.

Můj pes nemá dobrou chuť k jídlu

Mokré granule mají pověst, že voní silněji, a proto jsou mnohem chutnější. Má váš pejsek problémy s chutí k jídlu? Zdráhá se dopít svou misku? Tak tohle může být něco k vyzkoušení! Pokud se i přes vaši snahu zdá, že mu jeho granule stále nechutná, určitě budete muset popřemýšlet o výměně a případně se poradit s veterinářem, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku.

Můj pes má problémy s močením

Ačkoli na rozdíl od koček psi obecně pijí dostatek vody, někteří nejsou těžcí pijáci. Bohužel to může vést z dlouhodobého hlediska močové problémy jako kameny. Vlhčené granule proto mohou být dobrým řešením, které vašemu psovi pomůže zůstat dostatečně hydratovaný. Navíc tento vysoký obsah vody pomůže zředit moč a tím zpomalit tvorbu kamenů. Pokud je však váš pes k tomuto zdravotnímu problému náchylný, je důležité to prodiskutovat s vaším veterinářem, aby bylo možné v případě potřeby zavést mírně pokročilejší přizpůsobenou stravu.

Můj pes má bolesti zubů

Pokud váš starší pes trpí bolestmi zubů nebo má jen problémy se žvýkáním, měkká granule bude mít daleko. pomozte mu nakrmit se bez utrpení. To však může být pouze dočasné řešení! Opravdu není normální, aby pes, byť starý, trpěl bolestí na této úrovni. To může být způsobeno mnoha věcmi, včetně a orální infekce. Je proto vhodné poradit se se svým veterinárním lékařem. Ten bude schopen stanovit diagnózu a vy budete nadále krmit svého psa zvlhčováním jeho granulí, zatímco se zotavuje.

Snižují vlhké granule riziko torze žaludku?

Na toto téma existují dvě verze. První naznačuje, že byste svému psovi neměli dávat mokré granule s rizikem zvýšení rizika torze žaludku, zatímco druhý potvrzuje opak. Někteří se skutečně domnívají, že díky své hmotnosti by vlhké jídlo zvýšilo riziko torze žaludku. Toto tělo pak váží těžší, pohyby psa by měly více následků a mohly by způsobit jeho převrácení. V realitě, torze žaludku je způsobena expanzí žaludku. Tato expanze je však zřídka způsobena vodou, ale spíše plynem. Suché granule obsahují hodně vzduchu a jsou také zvažovány plynotvorné potraviny. Upřednostněním rehydratovaných granulí tedy snížíte množství plynů pohlcených v žaludku vašeho psa a zároveň riziko torze.

Samozřejmě nemusíte psí granule absolutně rehydratovat. To je přede vším otázka zvyku a pohodlí pro vašeho mazlíčka. Někteří psi se zdráhají jíst rehydratované granule, protože byli vždy zvyklí jíst suché granule. Toto rozhodnutí je na vás. Především naslouchejte svému psovi a upřednostňujte jeho pohodu.

Vibrační obojek pro neslyšící a nedoslýchavé psy

K čemu slouží psí kočárek?