Jsou kosti dobré pro zdraví vašeho psa?

Je dávat psovi kost dobré pro jeho zdraví? Činnost, kterou psi praktikují od úsvitu věků, je hryzání kosti jednou z jejich největších radostí. Přestože v tomto ohledu slyšíme téměř vše a jeho opak, žvýkací potřeba je nedílnou součástí psí pohody. Pro vašeho mazlíčka je proto tato činnost důležitá, stejně jako cvičení, čichání pachů nebo dokonce hraní si s vámi.

Význam žvýkání u psů

pes hlodá kost
© K_Thalhofer – iStock

Jak již bylo zmíněno v úvodu, ke splnění musí váš pes uspokojit několik denních potřeb a žvýkání je jednou z nich! Je vyrovnaný Velmi důležité když je váš pes krmen granulemi nebo průmyslovou kaší. Ve skutečnosti tento typ jídla nemusí nutně vyžadovat značné žvýkání, aby byl správně spolknut. Váš pes tuto potřebu v tuto chvíli nedokáže uspokojit. Kromě toho, že jde o činnost, která umožňuje vašemu mazlíčkovi uklidnit se, Žvýkání pomáhá podporovat dobré zdraví ústní dutiny. Tření zubů o kost to umožňujeodstranit velkou část zubního plaku, čímž se zabrání vzniku zubního kamene. Samozřejmě to nenahrazuje pravidelné čištění zubů vašeho psa, ale stále můžete vynechat škálování u veterináře. Váš čokl bude také lépe dýchat!

Opatření, která je třeba přijmout, když dáváte psovi kost

čivava s kostí v tlamě
© him13 – iStock

Stává se, že někteří majitelé pejsků odmítají dávat kosti pro zachování jejich zdraví. To musíš vědět kosti nejsou špatné pro psy za předpokladu, že dodržíte několik základních pravidel. Pro začátek nedávejte kosti štěněti nebo mladému psovi, který není úplně dospělý. Kosti jsou skutečně bohaté na vápník a nadbytek této minerální soli může být pro vaše zdraví špatný. Další, nikdy nedávejte vařené kosti svému psovi! Ty se příliš snadno lámou na malé ostré kousky, které by mohly způsobit perforaci střev. Vyhněte se také malým kostem, jako jsou například kuřecí nebo králičí kosti, pokud nejsou masité. Jinými slovy, dávejte svému psovi pouze králičí stehno nebo syrové kuřecí paličky s masem kolem.

Nakonec si vyberte vhodnou kost na velikost čelisti vašeho psa. Proto zapomínáme na hovězí stehenní kost, pokud je to Yorkshire, který sdílí váš život!

Vyhněte se: syntetické kosti

Labrador se syntetickou kostí
© Chalabala – iStock

Tyto syntetické kosti, které jsou často vyrobeny z lisované buvolí kůže, je třeba se vyhnout. Jejich složení totiž znamená, že nejsou špatně stravitelné od psů. Tím, že jste v kontaktu se slinami vašeho čokla, tyto kosti měknou. Mohou pak způsobit střevní neprůchodnost, pokud by váš pes kus spolkl. Navíc jsou velmi často složeny ze škodlivých přísad, kterým je lepší se pro zdraví vašeho zvířete vyhnout.

Samozřejmě existuje mnoho dalších žvýkacích řešení pro výměnu kostí. Představíme vám je v příštím článku!

Můj pes na každého skáče, jak to napravím?

Vyrobte si vlastní 100% přírodní šampon pro svého psa