Jaké mohou být obtíže při výchově psa v páru?

„Ale ne, to není způsob, jak ho požádat, aby šel spát!“ »« Řekl jsem ti, abys mu nedovolil vlézt na pohovku! », „Teď už je pozdě, nemá smysl ho kárat…“ atd. Připomíná vám těchto pár vět určité rozhovory s vaším partnerem o vašem psovi? Je normální, stejně jako výchova dětí, že pes dokáže pár rychle rozdělit. Výcvik vašeho psa by však měl být něčím zábavným, jak pro vás, tak pro něj. Jak se tedy dostat na stejnou vlnu, pokud jde o výchovu vašeho milovaného pejska? To je přesně to, o čem si budeme povídat!

Nemáte stejný způsob výchovy svého psa

Pár se hádal o psa
Kredity: Nektarstock / iStock

Prvním zdrojem konfliktu může být vize, kterou máte každý o vzdělání. Například, když se všichni tři procházíte v lese, když najednou váš pes začne kopat u paty stromu. To vás baví, protože víte, že vašeho psa je potřeba stimulovat a že neustále hledá nové pachy. Bohužel to není názor vašeho partnera, který začíná být mrzutý. Přikáže mu, aby se vrátil, ale zaneprázdněný pes nereaguje. Poté se přiblíží k vašemu psovi a náhle ho chytí za obojek a plácne ho po zadku, aby se vrátil na cestu.

Nevážíte si jeho reakce, psa nenapravíte tím, že ho udeříte a tím méně, když neudělá nic špatného. Takže se naštvete a v tu chvíli přijde boj : „S tím psem jsi moc hodný, naštěstí ho trochu trénuju!“ ». Až na to, že s tím vůbec nesouhlasíš. Chcete se svým psem vztah založený na důvěře a benevolenci, proto ho vychováváte pozitivním způsobem. Váš partner bohužel tuto vizi výchovy nemá a nerozumí jí. Pozor, to mu nebrání v tom, aby byl s vaším psem rozkošný, on ho miluje, to je jasné, ale ty mu připadáš příliš laxní.

Jak najít řešení?

Velmi často vzniká problém, že pod vlivem emocí zasahujete s určitou neobratností. Jistě jste si navykli své druhé polovičce vyčítat, male to jen posílí nervozitu všech a vy zůstanete zakořenění ve svých pozicích. V těchto chvílích je komunikace mezi vámi zcela přerušena… Co by bylo vhodné v takové situaci udělat, je nejprve zachovat klid. Další, místo přímého útoku na svého manžela zaútočte na metodu, kterou místo toho použil. Nakonec mu vysvětlete, že vás to bolí, dejte mu své pocity, abyste stimulovali jeho empatii. Mějte na paměti, že pouze komunikace může přinést změnu!

Váš pes poslouchá pouze jednu osobu z páru

Pes v náručí svých pánů
Kredity: nd3000 / iStock

První důvod: jeden je více přítomný než druhý

V páru se někdy stává, že z těch dvou pracuje jen jeden nebo že jeden pracuje venku, zatímco druhý pracuje na dálku. V obou případech tedy váš pes tráví mnohem více času pouze s jedním ze svých dvou pánů. Když pes tráví většinu času s člověkem, mezi nimi vznikne určitá spoluúčast prostřednictvím verbálního i neverbálního jazyka. Pokud je to váš případ, lZvíře má tedy měřítka, co by mělo nebo nemělo dělat v závislosti na vašich reakcích a vaší intonaci. Díky tomu vám bude snáze naslouchat, protože vám lépe rozumí, mTo ale neznamená, že by vašeho partnera neměl rád, jen je s ním méně obeznámen.

Druhý důvod: pes se vše naučil s jedním člověkem

Pokud váš partner naučil vašeho psa většinu triků, které zná, je pravděpodobné, že ho poslouchá víc než vy, ale proč? No, učící se pes asimiluje neuvěřitelné množství detailů, které si ne vždy uvědomujeme. Zatímco si myslíte, že se ptáte přesně na totéž, co váš manžel, váš pes nereaguje, protože nerozumí. Může to souviset s jinou polohou těla, vzdáleností, kterou mezi sebou a psem kladete, když ho o něco žádáte. Svou roli může hrát i intonace nebo gesto, které váš hlas doprovází, případně okamžik, kdy gesto ve vztahu k hlasové žádosti uděláte. Může se vám to zdát jako malé detaily, ale někteří psi jsou na to velmi citliví…

Zkrátka je to především komunikace ve vašem páru, která je pro výchovu vašeho psa zásadní. Povídejte si, vyměňujte si, trávte společný čas se svým pejskem, bude o to šťastnější!

dělat jógu se svým psem

Jak zvyknout svého psa na manipulaci?