Jak zvyknout svého psa na manipulaci?

Bývá váš pes při návštěvách veterináře ve stresu? Máte potíže s manipulací, když mu musíte otřít tlapky nebo stříhat drápky? Je třeba říci, že určité manipulace mohou vašeho psa dostat do potíží a cítit se zranitelný. Právě k nápravě vám může být lékařský výcvik užitečný! Když si svého psa zvyknete na to, že s ním bude zacházeno pozitivním způsobem, skutečně mu to umožní mít ve vás v tomto typu situace větší důvěru.

Z čeho se skládá lékařská příprava?

Pes si čistí oči
Kredity: Daniel de Andres Jimenez / iStock

Zdravotní výcvik se prostě skládá z zvykejte svého psa na dobrovolnou manipulaci a péči, aby byl při skutečných lékařských konzultacích uklidněn. Musíte ho proto co nejvíce uklidnit, aby pochopil, že mu nehrozí nebezpečí. Tyto manipulace se obecně týkají základní péče, kterou mu veterinář věnuje při klasické kontrolní návštěvě. Patří sem například péče o drápy, čištění očí a uší nebo péče o zuby. Aby se pes vyhnul přílišnému stresu při své další návštěvě veterináře, je na tyto manipulace při používání pozitivního posilování zvyklý. Je to velmi praktická a etická metoda. Je široce používán v zoologických zahradách k léčbě divokých zvířat.

K čemu je lékařský výcvik?

Štěně si stříhá drápy
Kredity: Lazy_Bear / iStock

Proč používat techniku ​​lékařského výcviku? No prostě, aby chvíle na veterině už nebyly utrpením ani pro vás, ani pro vašeho pejska! Díky tomuto výcviku bude tedy váš pes moci jít k veterináři bez obav a ještě lépe: s dobrým srdcem. Pak ho můžete vzít k ošetření, očkování, manipulaci, bez obav, že bude příliš rozrušený nebo agresivní. Díky tomu způsobuje mnohem méně stresu pro psa, ale i pro vás. Pokud je navíc vaše zvíře pohodlné a pustí ho, péče vydrží méně. Pro vašeho mazlíčka je vždy mnohem příjemnější, když je ochotný v tom, co dělá, včetně návštěvy veterináře.

Jak vycvičit svého psa na zdravotní výcvik?

Pes si kontroluje uši
Kredity: nensuria / iStock

Nejlepší způsob, jak znecitlivit svého psa, je udělat to sami. Stále by však bylo moudřejšípoprvé v doprovodu specialisty na lékařskou přípravu. Jinak existuje webové stránky MUZO+ která nabízí online školení na toto téma. Prostřednictvím této metody se to naučíte lépe poznat svého psa a proto bude ochotnější ji vést cesta k úspěchu.

Desenzibilizace je důležitým krokem k lékařskému výcviku. Jeho cílem je postupně snižovat reakce, které může mít váš pes v určitých situacích. Pokud například váš pes nesnese stříhání drápků, první věc, kterou musíte udělat, je jednoduše mu předložit nůžky na nehty. Položte ho na zem a nechte psa očuchat, nenechte ho s ním přijít do kontaktu. Poté vezmete kleštičku do rukou, aby váš pes pochopil, že žádné nebezpečí nehrozí. Poté se pokusíte přiblížit stroj ke svému psovi, dokud pes nepřijme. Pokud váš pejsek prošel všemi těmito kroky, je připraven na manikúru. To vše může nějakou dobu trvat, tak to bude trvat buď trpělivý.

Stručně řečeno, pokud se metoda lékařského výcviku vztahuje bez problémů na lvy, slony nebo dokonce delfíny, není důvod, aby byl váš pes ošetřován pod nátlakem!

Jaké mohou být obtíže při výchově psa v páru?

připravte pro svého psa sušenky se speciální polevou