Jak zvládnout psa s vysoce vyvinutým pudem dravosti?

Neuteče ani procházka, aniž by se tvůj čokl nevydal za kořistí a to tě štve? Vězte, že toto je přirozené chování psů nazývané predační instinkt. Zjistěte o něm více a objevte pár bonusových tipů, jak zklidnit nutkání vašeho čtyřnohého přítele.

Co je to predační pud a jak se projevuje?

lovecký pes
Kredity: Jelena-Safronova / iStock

V první řadě byste měli vědět, že predace je u zvířat něco vrozeného a tedy přirozeného. Bylo to součástí jeho instinktu po generace. Je to také činnost, která zvířeti přináší mnoho potěšení. Čím více bude mít příležitost to praktikovat, tím více bude mít nepotlačitelnou touhu začít znovu, trochu jako impuls. Když pes vstoupí do predátorského chování, následuje sled typického chování. Například pro lov:

  • Spoušť : pes ucítí pach nebo uvidí kořist. Pak se otočí jejím směrem.
  • Vyhlídka: pes bude zírat a intenzivně pozorovat svou kořist. Poté může zaujmout tzv. stop postoj.
  • Persuit: pes se diskrétně přiblíží ke své kořisti plazením se a poté se znehybní v pozici pozoru.
  • Pronásledování : jakmile si pes myslí, že je v dobré vzdálenosti, zaútočí na svou kořist tím, že ji pronásleduje.
  • Snímání: pes svou kořist popadne nebo se na ni vrhne, aby ji omráčil.
  • zabíjení: pes kousne a třese s kořistí, aby ji zabil.
  • Hlášení : kořist, kterou lze ihned sníst, pes odnese na klidné místo ke snědku.
  • zotavení: pokud si pes myslí, že kořist je příliš velká na to, aby ji hned sežral, zahrabe ji.

Pes domácí, kterého dnes známe, je výsledkem genetického výběru provedeného lidmi. Ten si vybral chování každého psa, aby vybral a ponechal pouze to, které mu bylo užitečné. Právě po těchto výběrech nyní nacházíme to, čemu se říká „společní psi“, ale také více „specializované“ linie. Například pronásledování a pronásledování jsou typické chování psů teriérů, zatímco ovčáčtí psi byli vybráni pro svou schopnost fixovat a vést stáda dobytka, aniž by jim ublížili.

Když predační pud představuje každodenní problém

Pes Jack Russel běží za ptákem
Kredity: alexei_tm / iStock

Pokud je vaším přáním lovit nebo si pořídit psa, aby vám pomáhal při práci se stádem dobytka, kořistnický instinkt psa je samozřejmě žádaný. Na druhou stranu, když chcete doprovodného psa, může to být poněkud problematické. Než si tedy vezmete psa, zjistěte si dobře chování plemene.

Například border kolie se kvůli nedostatku stáda může vrátit k cyklistům, které vidí jít na procházku, nebo dokonce k vašim dětem. Co se týče loveckých psů, ti se mohou vydat za kořistí při každé procházce. Jakmile se u psa probudí smysl pro dravost, už vás neuslyší, a proto bude velmi obtížné ho přivést zpět. Navzdory všemu netvrdíme, že tito psi nemají v rodinách místo, ani zdaleka ne! Jen si musíte uvědomit, že někteří mohou mít vyvinutější instinkt než jiní…

Přijměte, že se váš pes nemůže změnit

ovčácký pes ve stádě ovcí
Kredity: Bigandt_Photography / iStock

Řekněme hned, dravé chování psa je v něm ukotveno a nikdy nevymizí. Někdy se podaří tyto impulsy trochu utlumit nebo najít protiopatření, ale Přirozené chování psa nemůžete potlačit! Pokud tedy váš pes má tendenci pronásledovat kořist po dlouhou dobu, i několik hodin, můžete se rozhodnout pro GPS obojek. To vám umožní nadále si užívat procházky bez vodítka, aniž byste se museli starat o to, kam váš mazlíček zmizel. nějaké náhrdelníky vám umožní sledovat pokrok vašeho psa v reálném čase více než 10 kilometrů abyste si zajistili vycházky.

Pokud se chcete úplně vyhnout tomu, aby váš pes pronásledoval kořist, můžete zkusit techniku ​​míče. To vyžaduje velmi dobře znát své zvíře, abyste mohli jednat ve správný čas. Když cítíte, že váš pes začíná číhat, odvést jeho pozornost házet ho míč nebo jeho oblíbená hračka. Přesměrováním pozornosti vašeho psa mu zabráníte pronásledovat kořist a umožníte mu i jinou zábavu. Dávejte pozor, abyste mu poslali míček do křoví, aby nebylo příliš snadné jej najít, bude ho to více stimulovat. Pro posílit účinek tohoto cvičení při procházkách, Vyhněte se hraní tohoto typu her doma.

Abychom uspokojili potřeby ovčáckých psů, je s nimi mnoho aktivit, včetně Treibballu, o kterém jsme mluvili v předchozím článku. Tato disciplína byla vymyšlena i pro ovčácké psy, kteří nemohli mít přímý kontakt se stádem.

Psí bouda za cenu pařížského ateliéru

Je možné naučit psa netahat s postrojem proti tahání?