Jak vychovat hluchého psa?

Stejně jako my, i naši psi mohou být hluší. Jak ale komunikovat se psem, který vás neslyší a hlavně jak ho vychovat? To vyžaduje velmi specifický proces učení, který však zdaleka není nemožný. Právě to vám vysvětlíme v tomto článku!

Proč je váš pes hluchý?

Pes si poklepává na ucho
Kredity: Ekaterina Petruhan / iStock

Samozřejmě, že jedinou osobou kvalifikovanou k zodpovězení této otázky je váš veterinář. My si však vysvětlíme různé příčiny, které mohou způsobit, že pes bude hluchý. Měli byste vědět, že některá plemena psů jsou více postižena hluchotou. Často se jedná o ty s převahou bílé šaty jako bulteriér nebo dalmatin. Nicméně, rob merle, Velmi přítomná u psů, jako je australský ovčák, také představuje tento problém. Kromě těchto genetických predispozic se stává, že a nemoc může způsobit hluchotu, jako je špatně léčená otitida, nádor ve zvukovodu atd. Právě z tohoto důvodu je v případě pochybností důležité navštívit svého veterináře, aby mohl stanovit diagnózu hluchoty vašeho psa.

Jak zjistit hluchotu vašeho psa?

Bílý boxer pes
Kredity: Mary Swift / iStock

Pozor, neplést si hluchého psa se psem, kterému chybí nějaká výchova. Často slyšíme pány, jak si stěžují, že je jejich pes neposlouchá nebo že slyší, co chce. To neznamená, že váš pes musí mít nutně problémy se sluchem, ale spíše to, že je potřeba ho znovu vycvičit. Buďte však opatrní, abyste nezanedbávali chování, které by naznačovalo hluchotu:

  • Váš pes se nikdy neotočí, když vyslovíte jeho jméno.
  • Váš pes se nevzbudí, i když jsou okolní zvuky docela konzistentní.
  • Váš pes skočí, když se ho dotknete, když vás neviděl.
  • Váš pes se nevrátí, když na něj zavoláte, když je pryč od vás

Pokud poznáváte svého psa v tomto chování, musíte se rychle poradit s veterinářem, abyste mohli provést vyšetření. To vám umožní odhalit skutečnou příčinu hluchoty vašeho psa.

Můj pes je hluchý, jak ho mohu vzdělávat?

Cvičitel psů se dvěma psy
Kredity: payamona / iStock

Po stanovení diagnózy zbývá ještě jedna otázka: jak vychovat psa, který nás neslyší? Samozřejmě to bude složitější než výchova psa, který má všechny své schopnosti, ale je to zcela možné a dokonce velmi zajímavé. První věc, kterou musíte udělat, je vytvořit se svým psem skutečný vztah důvěry. Následujících 10 let budete jeho měřítkem a bude vám muset za všech okolností důvěřovat. Váš postoj k tělu stejně jako vaše gesta budou také nesmírně důležité pro dobré pochopení vašeho psa. Místo toho, abyste ho učili věci pomocí hlasových příkazů, budete muset používat ruce a nějaké pamlsky.

Cílem hry je položit pamlsek do ruky před vašeho psa a poté jej použít k vedení tak, aby provedl očekávanou akci: sednout, lehnout, předstírat atd. Jakmile dosáhnete požadované pozice, dejte mu pamlsek, který ho odmění. Pokud někdy váš pes nereaguje tak, jak očekáváte, je to jistě tím, že vaše zpráva není dostatečně jasná. Také váš pes může být rozptýlen, pokud je v rozrušeném prostředí.

Naučte svého psa sedět:

Začněte tím, že si vezmete pamlsek a dáte si ho do ruky. Udělejte pohyb nahoru, začněte u nosu vašeho psa a postupujte směrem k jeho ocasu, aby se kýval dozadu. Jeho hlava, která chce pamlsek následovat, se jistě vrátí dozadu a přiměje ho posadit se, pro případ, že by ho odměnil!

Naučte svého psa ležet:

Stále s pamlskem v ruce udělejte pohyb směrem dolů od nosu vašeho psa mezi jeho přední nohy. Váš pes by se měl ve snaze dostat pamlsek narovnat. Pohyb můžete posílit poklepáváním na zem. Jakmile budete v posteli, odměňte svého pejska!

Naučte svého psa „předvádět se“:

Chcete-li se začít učit tento cvik, je nejlepší, když si váš pes již osvojil sed. Požádejte tedy svého mazlíčka, aby se posadil a poté s pamlskem udělejte pohyb nahoru. Začněte u nosu vašeho psa, mírně se zvedněte nad jeho hlavu, aby se postavil na zadní nohy. Tento pohyb vyžaduje velké úsilí od vašeho těla, které musí mít dobře osvalená záda. Buďte tedy trpěliví a odměňte svého malého společníka.

disciplína s mnoha výhodami

Světový den psích sušenek: Udělejte mu speciální recept