Jak vybrat náhubek pro vašeho psa?

Často se mylně domnívá, že náhubek je užitečný pouze pro tzv. „nebezpečné“ psy. Lze jej však použít v mnoha situacích, jako je například návštěva veterináře. Z tohoto důvodu jsme v předchozím článku viděli několik tipů, jak vašeho psa zvyknout na náhubek. Dnes se zaměříme na výběr náhubku, protože existuje mnoho modelů!

Baskerville nebo košíková tlama

Německý ovčák s náhubkem
Kredity: Cristi-Croitoru / iStock

Čenich Baskerville je a velmi specifický model který se mírně liší od modelu koše, nazývaného také klec nebo pletivo. Zařadili jsme je však do stejné kategorie, protože fungují víceméně stejně. Baskerville je náš oblíbený, protože je nejvhodnější. Váš pes se bude velmi volně pohybovat a bude moci bez problémů dýchat, protože je velmi vzdušný. To také představuje otvor pro něj, aby mohl pít a někdy i jíst. Náhubky tohoto typu jsou obvykle vyrobeny z plastu, ale mohou být také vyrobeny ze silikonu nebo kovu.

Pokud je váš pes brachycefalický (zploštělý čenich jako buldok), je tento náhubek opravdu nezbytný. Pro tento typ psa však existují i ​​lehčí náhubky, a to v podobě síťky.

Celá tlama

border kolie s náhubkem
Kredity: macniak / iStock

Na rozdíl od tlamy koše, plná tlama se důrazně nedoporučuje v případě silného horka. Ten skutečně obklopí a úplně zablokuje tlamu psa, který nemůže ani pít, ani dýchat. Ale to víš lapání po dechu je životně důležitá činnost pro tvého čoklíka, protože když je mu moc horko, je to jeho jediná cesta regulovat tělesnou teplotu. Vyberte si tento typ náhubku, když to teploty dovolí a nejlépe na krátkou dobu. Například, tento model náhubku je velmi vhodný při návštěvě veterináře. Co se materiálu týče, najdete nylon nebo kůži.

Úderná tlama

Ovčák Malinois s náhubkem
Kredity: Noella Raymond / iStock

Tato poslední kategorie náhubku, nazývaná úderný náhubek, je méně obvyklá, protože se používá především ve světě výcviku, přesněji v oblastech bezpečnosti, ostrahy a zásahu (policejní psi). Jeho název pochází z jeho funkce: používá se k ochraně tlamy psa, kterou lze přivést k neutralizaci jedince úderem do těla. Tímto způsobem je vypuštění psa v plné síle hlavou vpřed přímo na tělo jedince obzvláště impozantní. Pes je díky velmi pevnému náhubku dokonale chráněn!

Řemenová tlama

Malý pes s náhubkem
Kredity: yanjf / iStock

To druhé je více tréninkový doplněk než plnohodnotný náhubek, protože případným kousnutím opravdu nebrání. Jedná se o jednoduchý popruh, který je připevněn k vodítku psa a omotává se kolem základny jeho tlamy. Často se používá při učení chůze na vodítku, ale zdaleka to není podstatné.

Jak si vybrat velikost náhubku?

Pokud jde o nás s oblečením, velikosti náhubku se mohou lišit podle značky a výrobce. Z tohoto důvodu se doporučuje přijmout správná opatření z tlamy vašeho pejska: délka a obvod tlamystejně jako jeho krk. K tomu vám poslouží pružný metr nebo zcela jednoduše provázek, který připevníte na pravítko nebo klasický metr. Aby váš pes mohl bez problémů dýchat, doporučujeme vám vybrat obvod o 2 až 6 cm širší než ten, který jste předtím změřili. Tlama by také měla být o něco kratší než tlama vašeho mazlíčka, aby nezasahovala do jeho zorného pole. Pokud není náhubek dokonale přizpůsobený, mohlo by to vašemu psovi ublížit…

Stručně řečeno, váš pes musí být pohodlně v tlamě, aniž by ji bylo možné snadno vyjmout, protože jakmile tento trik najde, postará se, aby ho pokaždé odstranil!

jak se s tímto chováním vypořádat?

Proč dávat svému psovi bezlepkové granule?