Jak se vlk a člověk poprvé setkali?

Trochu jako v příběhu o slepici a vejci se dnes pokusíme zjistit, kdo z vlka nebo muže přišel do styku jako první. To, že pes pochází z vlka, už není pro nikoho záhadou. Stále se však snažíme určit, kdy a kde došlo k první domestikaci vlků… To je záhada, kterou se pokusíme rozluštit v tomto článku!

Pes, nejlepší přítel člověka po tisíce let

portrét muže s jeho Jack Russel
Kredity: Pinkypills / iStock

Mezi všemi domácími zvířaty, která dnes sdílejí naše životy, je vlk úplně první zvíře, které bylo ochočeno a domestikováno. Spolu s lidskými ostatky našli vědci také psí kosti na Sibiři a v České republice. které jsou staré 30 000 a 26 000 let. Jde tedy o vůbec první stopy spojení, které se nám podařilo najít mezi psovitými šelmami a lidmi. Nevíme však, zda to již byli psi nebo ochočení vlci. Takže otázka zůstává nezodpovězena…

Dvě protichůdné teorie

vlk chodící ve sněhu
Kredity: mtnmichelle / iStock

V obecné víře se věří, že jeden z našich předků se jednoho krásného dne setkal tváří v tvář s opuštěnými vlčaty. Ten by pak převzal iniciativu a přijal je a ochočil. Tímto způsobem by se z divokého a prchajícího vlka, kterého známe, postupně stal pejsek, který nyní sdílí naše životy.

Tuto myšlenku však nesdílí všichni. Někteří si naopak myslí, že lidé měli tendenci vlky vystrašit, protože je považovali za konkurenty při lovu. Podle této teorie by tedy vlci byli iniciativou sbližování lidí. V důsledku, AAby se mohli živit ostatky našich předků, postupně by se přibližovali k jejich obydlím. Naši předkové by si pak uvědomili, že tato zvířata nejsou agresivní, a pak by je začali krotit a využívat jejich přirozené schopnosti. Například by je použili jako strážce, protože štěkali, když se blížilo nebezpečí. Tímto způsobem by to byli spíše vlci, kdo by stál u zrodu sblížení s lidmi, a ne naopak.

Tajemné místo této domestikace

vlci na skále
Kredity: gnagel / iStock

Existují také dvě protichůdné teorie o tom, kde byli vlci domestikováni. První teorie naznačuje, že Evropa by byla rodištěm domestikovaných vlků a předků psa, kterého známe dnes. Vědci však porovnávali geny současných vlků s geny starých psů a výsledky ukázaly, že téměř žádná podobnost neexistuje. Vědci proto předpokládali, že psi, které dnes známe, by byli potomky dnes již vyhynulého druhu vlka.

Druhá teorie uvádí, že úplně první psi pocházejí ze střední Asie. Stejně jako u předchozí studie vědci provedli výzkum DNA psů. K tomu identifikovali DNA více než 5000 psů ve 38 asijských zemích. Zjistili tak, že největší genetická rozmanitost se skutečně nachází v této oblasti světa. Psi by se tedy podle nich narodili v Asii.

Stručně řečeno, příběh vlka a muže se zdá trochu podobný příběhu o vejci a slepici: nikdy si nebudeme jisti, kdo z nich si přál potkat toho druhého jako první. Nicméně, nic nám nebrání radovat se ze silného pouta, které jsme si se psy dokázali vytvořit, protože pokud je jedna věc jistá, pak je to, že jsou skutečně nejlepšími přáteli člověka!

postarejte se o svého psa s kameny

Proč byste se měli vyvarovat dávání pamlsků „zdarma“ svému psovi?