Jak přivítat budoucího vodicího psa u vás doma?

Milujete psy víc než cokoli jiného a máte srdce v rukávu? Přemýšleli jste někdy nad tím, že si domů přivedete vodícího psa? Vězte, že je docela možné přivítat tento druh pejska u vás doma! Na druhou stranu si budete muset zvyknout na myšlenku, že s vámi jen prochází, protože jeho budoucí rodinou bude člověk trpící zrakovou slepotou. Pojďte, vysvětlíme vám, jak na to a požadované podmínky.

Co je vodicí pes pro nevidomé?

dva labradoři spolu spí
© pablorebo1984 – iStock

V roce 2020 bylo 77 % vodicích psů vrácených do rodiny labradorů, 5 % zlatých retrívrů a 7 % kříženců těchto dvou plemen! Uznáno za jejich družnost a poslušnost, jedná se o dvě plemena psů, která se dokonale přizpůsobí všem situacím a dokážou tak žít po boku lidí se zrakovým postižením. V tomto článku můžete také objevit jejich rozdíly a podobnosti.

Během jejich života vodícího psa bude jejich úlohou těmto lidem umožnit získat mobilitu a autonomii. Poté, co absolvují velmi specifický výcvik ve své hostitelské rodině (potenciálně vy), poté ve specializované škole, se pak stanou vzácnými spojenci v každodenním životě. Kromě toho, že se stanou očima lidí se zrakovým postižením, ukážou se také jako skutečné pomůcky pro každodenní život.

Jaké podmínky musí být splněny, aby se člověk mohl stát hostitelskou rodinou?

mladý labradorský pes budoucí vodicí pes ve cvičení
© Cylonphoto – iStock

Tohle je od dvou měsíců že štěňata si může vzít do pěstounské rodiny. V tomto věku jsou již běžně víceméně čistotní, bez problémů se s nimi manipuluje a začali se stýkat s lidmi, ale i jinými zvířaty. Jsou proto připraveni připojit se k hostitelské rodině! Ano, ale jak a který? Opravdu, nikdo se nemůže stát pěstounskou rodinou pro vodicí psy. Abyste mohli doma přivítat budoucího super pejska, musíte splnit několik podmínek:

  • bydlet v a v okruhu přibližně 30 kilometrů kolem školy pro vodicí psy. To skutečně umožní dobré sledování zvířete a zjednodušené pohyby během několika měsíců, které s vámi stráví před vstupem do tréninku.
  • Musíte být schopni vezměte psa všude s sebou aby si ho zvykl na různé a rozmanité situace.
  • Mít možnost pravidelně navštěvovat edukační centrum pro sledování štěněte.
  • Buďte velmi k dispozici, abyste budoucímu vodicímu psovi věnovali co nejvíce času.

Nutno podotknout, že trvání tohoto „předvýchovného“ období obecně trvá do jednoho roku věku štěněte. Takže po vašem boku zbývá jen pár měsíců a musíte se na to připravit. Není to stejný projekt jako adopce vlastního pejska.

Jaká je vaše role jako hostitelské rodiny?

vodicí pes v MHD
© LuPa Creative – iStock

Od jeho dvou měsíců tedy budete má na starosti štěně pro jeho „předvýchovu“. To spočívá v tom, že ho naučíte základní povely, návyky poslušnosti, chůzi na vodítku atd. Jak je uvedeno v předchozím odstavci, musíte být k dispozici a mít možnost vzít psa všude s sebou. proč? Z jednoduchého a dobrého důvodu, že bude muset být konfrontován s maximálním počtem prostředí. Opravdu, za nějakou dobu, tato různá místa budou jeho působištěm. Aby se cítil 100% pohodlně, budete ho proto muset vzít na venkov, do města, do nákupních center, na trhy, do MHD atd.

Pokud se bojíte, že nebudete dostatečně dostupní, zeptejte se Francouzská federace asociací vodicích psů pro nevidomé (FFAC). Skutečně je také možné štěně vítat pouze večery a víkendy nebo jen víkendy! V tomto případě tráví štěně zbytek času ve škole vodicích psů.

Stát se pěstounskou rodinou vodicích psů je skvělý zážitek, takže pokud váháte, jděte do toho! Když necháte tato rozkošná a velmi roztomilá štěňátka jít, musíte mít silné srdce…

jaké jsou důvody a jak to opravit?

Jaké je ideální složení krmiva pro psy?