Jak předejít riziku utonutí u psů?

Je léto, vedro a trocha koupání prospěje všem, včetně vašeho psa! Na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, pes se ve vodě nemusí cítit pohodlně. Někteří to milují a jsou výborní plavci, jiní spíše váhají, zda dát do vody byť jen tlapku. Ať už je to dokonalý plavec nebo ne, vždy existuje riziko utonutí, když je váš pes ve vodě. Objevte těchto pár tipů, jak tomuto riziku předejít a nechat svého psa plavat v klidu, s jasnější myslí.

Naslouchejte potřebám svého psa

První rada, kterou vám na toto téma můžeme dát, je především naslouchat svému zvířeti. Přizpůsobte se mu a jeho snadnost ve vodním prostředí. Jak bylo řečeno v úvodu, někteří psi skočí do vody už při pouhém pohledu, jiní se budou zdráhat. Je zbytečné, ba zcela kontraproduktivní nutit svého psa ke koupání! Pokud nechce vlézt do vody, nenoste ho, abyste ho násilím vložili do vody. Místo toho ho povzbuzujte hračkami a silně ho odměňujte, když se odváží namočit tlapku. Pokud však nic nepomáhá a váš pes se nechce koupat, je to tak. Respektujte přání svého psa nechodit do vody.

pes, který nechce jít do vody
Vidíme, že tento pes netouží jít do vody. Hlavně to nedělej! © dimarik – iStock

Vyberte klidné vodní body

Abyste se vyhnuli zbytečným rizikům, určitě upřednostňujte klidná místa ke koupání. To znamená nechodit na místa s velkým množstvím proudů, vyhnat časy, kdy je moře nebo oceán velmi rozbouřený mnoha vlnami, a sledovat příliv a odliv, pokud nějaké jsou. Ve skutečnosti, i když je dobrý plavec, tyto různé situace mohou panikařit svého psa. Při stresu se váš pes může rychle vyčerpat a mít potíže s vylézáním z vody, což nevyhnutelně zvyšuje riziko utonutí. Pozor také na pejskaře, kteří mají také bazén. Váš pes musí mít přístup pouze pod vaším dohledem. Zbytek času by pro něj měl být ten druhý nepřístupný!

Vybavte svého psa

Pes na pádle se svým pánem
© marekuliasz – iStock

Na první pohled se vám může zdát směšné vybavit svého psa a záchranný postroj. Ve skutečnosti by mu to mohlo zachránit život! Všechno je to o hledání vesta dokonale přizpůsobená vašemu pejskovi aby bylo pohodlné se normálně pohybovat. Samozřejmě to není povinné, ale v určitých situacích to důrazně doporučujeme. Například při výletech na lodi, kajaku nebo pádla, důrazně doporučujeme vybavit svého psa, stejně jako vy sami musíte nosit záchrannou vestu pro určité činnosti. Pokud ano, proč ne on?

Připravte pro svého psa recept na osvěžující zmrzlinu

jaké jsou důvody a jak to opravit?