Jak poznat známky u psa, kterému není dobře?

Náš pes se začne abnormálně otáčet v kruzích, třást se nebo dokonce ztrácet vědomí… To vše jsou možné situace, které nás dostávají do stavu intenzivního stresu. Vaše zvíře se neumí vyjádřit slovy, někdy je těžké rozpoznat, zda je špatné, a obavy se pak rychle stupňují. Jak poznat stav nouze u vašeho psa? Jak v takové situaci reagovat? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Jaké jsou první známky toho, že pes není v pořádku?

Nemocný pes ležící na posteli
Kredity: smrm1977 / iStock

Když se cítí špatně, někteří psi jsou velmi expresivní, zatímco jiní mnohem méně. Proto je nejprve nutné naučit se rozpoznat, zda je váš pes v pořádku. Jak bylo uvedeno dříve, každý pes reaguje jinak a vy se budete muset naučit rozpoznávat signály, které vám váš pes vysílá, když se cítí špatně. Stále však existují znaky poměrně společné všem psům, které snadno identifikujete.

První je změna chování. Pokud například váš přirozeně klidný a shromážděný pes začne pobíhat v kruzích po celém domě, je určitě něco špatně. Totéž, když se stane přes noc agresivní. Dále je velmi dobrým ukazatelem tělesná teplota vašeho psa. : musí být mezi 38 a 39 stupni. Že něco není v pořádku, vám může napovědět i číhající pes. ne, zvláště pokud má váš mazlíček obvykle tendenci zůstat s vámi po celou dobu. Konečně, další signály jsou zvíře, které odmítá jíst a pít nebo se obtížně pohybuje.

Existuje ještě mnoho dalších: obecně je třeba vzít v úvahu každou náhlou změnu chování. Není však třeba propadat panice, pokud zjistíte některé z těchto chování, neznamená to, že váš pes je nutně v bezprostředním nebezpečí.

Nácvik gest první pomoci na vašem psovi

Srdeční masáž prováděná na psovi
Kredity: huettenhoelscher / iStock

Pokud se bojíte, že se jednoho dne ocitnete v nouzové situaci se svým psem (nebo jiným), je možné zaškolit vás v nouzových postupech. Tváří v tvář dusícímu se zvířeti je praktikování Heimlichovy metody instinktivně velmi dobré, ale ještě lepší je absolvovat výcvikový kurz k osvojení nejvhodnějších gest. Tyto četné výcvikové kurzy obvykle probíhají během dvou dnů a kombinují teorii a praxi na psích modelech a někdy i na skutečných zvířatech.

Absolvování školení pro vás bude nutně velmi užitečné, protože vás na to připraví rozpoznat stav nouze. To vám také umožní učit se ke kontrole životních funkcí psa a cvičit gesta první pomoci které by vašemu pejskovi zachránily život. Velmi kompletní, tento typ výcviku vám umožní naučit se zachránit dusícího se psa, stejně jako kardiopulmonální resuscitaci nebo dokonce jak přistupovat ke zraněnému psovi v naprostém bezpečí. Celkem, trénink vám v budoucnu umožní zvládat různé situace co nejlépe a s větším klidem.

V každém případě vezměte svého psa k veterináři.

Pesovi není dobře, když jeho majitel volá veterináře
Kredity: Sviatlana-Barchan / iStock

Výcvik první pomoci pro vašeho psa je skvělý, ale veterináře z vás evidentně neudělá. To je důvod, proč, bez ohledu na naléhavou situaci, reflex, který musíte přijmout, je zavolat svého veterináře co nejdříve. Vysvětlete situaci a příznaky vašeho psa. Bude vás moci navést a poradit vám, abyste k němu svého psa přivedli, pokud se mu to bude zdát nutné. Váš veterinář je jediný oprávněný léčit svého psa správnětakže pokud máte pochybnosti, neváhejte zajít na jeho kliniku.

Pokud se někdy stane mimořádná situace mimo otevírací dobu kliniky, v neděli nebo dokonce o státních svátcích, nemějte obavy! Vždy bude ve službě veterinář, který vám v případě potřeby odpoví a vašeho pejska přivítá. Chcete-li ho zastihnout, jednoduše zavolejte na číslo svého obvyklého veterináře. Ten je obvykle povinen uvést v hlasové schránce číslo přivolaného veterináře.

Jak vybrat misku přizpůsobenou vašemu psovi?

Jak naučím svého psa předvádět se?