Jak poznám, že si můj pes chce hrát se svými vrstevníky?

Když se váš pes poprvé setká s jiným psem, vždy existuje určitá obava. Dopadne schůzka dobře? Nebude ten druhý pes agresivní k vašemu? Budou si chtít spolu hrát? Právě na tuto poslední otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku. Podíváme se, jak dešifrovat chování vašeho psa, abyste zjistili, zda si chce (nebo nechce) hrát se svým novým kamarádem!

Proč je důležité nechat svého psa hrát si s ostatními vrstevníky?

3 psi si hrají spolu s větví
Crédits : Marina Vedernikova / iStock

Jak často říkáme, pes je společenské zvíře! Potřebuje hodně kontaktu s vámi, svým pánem, ale také potřebuje mít nějaký kontakt se svými kongenery. Pokud je hra zdravá, může být velmi užitečné umožnit mu získat určitou společenskou uvolněnost. Hraním s jinými psy se s nimi štěně naučí komunikovat. Vždy říkáme, že musíte svého psa socializovat, abyste měli zvíře, které je dobré v hlavě a dobré s ostatními psy. Prochází těmito okamžiky hry. Navíc tato obvykle krátká, ale intenzivní aktivita také vašeho psa fyzicky i psychicky vyčerpává.

Hra je pro štěňata velmi důležitá. Je také vhodné, aby si hrál s dospělým psem, který je již dobře vyvážený a kódovaný. Tímto způsobem bude dospělý pes schopen zůstat tolerantní k mladému štěněti a umístit ho na své místo, když zajde trochu příliš daleko. Štěně se proto učí usměrňovat sebe sama a chápe limity, které se svým novým kamarádem nepřekračovat.

Jak poznat psa, který si chce hrát?

psi hrají boj
Kredity: alexei_tm / iStock

Obecně je docela snadné poznat psa, který si chce hrát. Velmi expresivní, zaujme typický herní postoj: zadní ve vzduchu a hlava na zemi umístěná mezi jeho dvěma předními nohami se také sníží. Pes si může osvojit i jiné chování. Například pes, který štěká na svého druha, si může chtít hrát. Umí se bavit i běháním kolem něj.

Existuje mnoho druhů her, které lze pozorovat mezi dvěma psy. Například bojová hra, která může být docela impozantní. Psi jsou většinou dost hlasití, vrčí nebo drkotají zuby. Je to zvláště během hry, jako je tato, že mistři mají tendenci zasahovat. Ale nebojte, pořád je to hra a psi se nezraní! Honička je také hra velmi oblíbená u psů. Tím se projeví jejich kořistnické instinkty. Ujistěte se však, že se role pravidelně střídají a že pronásledovaný pes není vystrašený. Pejsci si mohou hrát i společně s jednou hračkou, jako s provazem, který budou každý táhnout na boku. Někteří psi se však neradi dělí vůbec a mohou se snažit svou hračku bránit.

Jak poznám, že si můj pes nechce hrát?

Pes čeká na silnici a dívá se jinam
Kredity: Solovyova / iStock

Měli byste vědět, že ne všichni psi jsou ve hře pohodlní. Někteří jsou extrémně společenští, ale nemusí mít zrovna chuť si hrát a chtějí se jen nerušeně věnovat své práci. Ostatní psi se také mohou stát agresivními, pokud hra není vyvážená. To se stává pravidelně u štěňat, která jsou příliš nadšená z toho, že mají kamaráda na hraní, a nakonec odvedou dospělého psa.

Pes, který si nechce hrát, se však bude snažit vydávat uklidňující signály, aby uklidnili jejich kongenery. Prvním řešením je útěk, abyste se vyhnuli kontaktu s druhým psem. Proto je důležité nebagatelizovat chování vašeho psa, který se přichází uchýlit do vašich nohou. To vás často může vyvolat úsměv na tváři, nicméně váš pes vám tímto chováním posílá jasnou zprávu: žádá vás o pomoc, protože netouží přijít s tímto jiným psem do kontaktu. V takovém případě rychle zastavte interakci. Pes, který si nechce hrát, může také jednoduše počkejte, až se ten druhý uklidní, aby se tiše vrátil ke svému povolání. Konečně, vaše zvíře může také vyjádřit svou nelibost být agresivní, aby zastrašil svého kongenera.

Většinu času herní seance probíhají velmi dobře, takže se není čeho bát. Navíc se velmi často jedná o zásahy pánů, kteří jsou až příliš ochranitelští a jistě stresovaný, což vede k obtížím. Nechte tedy svého pejska bavit se tím, že jednoduše zajistíte, aby byla hra dobře vyvážená (role se musí pravidelně vyměňovat), aby se herní sezení nezvrhlo.

Vyrobte svému psovi výživný balzám na polštářky

zábavná aktivita pro pána a jeho psa