Jak nejlépe socializovat svého psa?

Pes je společenská bytost: potřebuje se setkávat nejen s jinými kongenery, ale také s jinými lidmi. Právě z tohoto důvodu je socializace po celý jeho život nesmírně důležitá. Aby tento krok proběhl co nejlépe a váš pes se při nových setkáních cítil dobře, objevte těchto pár tipů!

Nechte svého psa dělat věci

husky a mladý pes spolu hrají
© karl-anderson – Unsplash

V dálce vidíte psa, vypadá příliš roztomile a chcete si ho pohladit. Až na to, že váš pes možná nebude chtít přijít do kontaktu s tímto kongenerem. Opravdu, socializace vašeho psa neznamená potkat úplně každého psa na které na své cestě narazíte. Pokud to váš čokl ignoruje, je to proto, že nechce interagovat. Tak to nenuťte! A to platí i pro lidi. Pes není mazlík, pokud si nepřeje být oslovován, nechte ho a nenoste ho na mazlení dotyčným, bylo by to naprosto kontraproduktivní. Horší je, že toto chování by mohlo z dlouhodobého hlediska způsobit, že bude reaktivní a citlivý vůči psům a/nebo lidem! dej mu časpokud se chce dostat do kontaktu s člověkem nebo jiným kongenerem, udělá to sám.

Dejte mu co nejvíce svobody

Ve městě setkání psů opravdu nemají jinou možnost, než je provádět na vodítku. Bohužel, tento nástroj nevyhnutelně omezuje pohyb vašeho zvířete a dokonce ho nutí jít přesně tím směrem, který jste si vybrali. To pak drasticky snižuje prostor a dobu interakce během setkání mezi kongenery. Navíc, aniž byste si to uvědomovali, když svého psa blokujete nebo taháte, může způsobit stres. Pokud je tedy opravdu nutné, aby byl váš pes držen na vodítku, zejména ve městě kvůli bezpečnosti, snažte se ho co nejvíce držet na vodítku. několik metrů dlouhé lano. To vám umožní udržet jej kratší, když jste blízko silnice, a poskytnout mu maximální volnost v parcích a na jiných místech setkávání.

Poslouchejte svého psa

psi si spolu hrají
© sebastian-coman – Unsplash

Často se mylně domníváme, že naši psi si při setkání dokonale poradí sami. Není to úplně nepravda, ale to taky není tak docela pravda. V těchto časech poslouchejte svého psa. Psi, kteří jsou nuceni nás na procházkách následovat, si ve skutečnosti nevybírají, s kým se rozhodnou potkat. Je tedy na vás řídit jejich interakce aby bylo vše v pořádku. Ačkoli psi obecně vědí, jak komunikovat s druhým psem lépe než jejich majitel sám, mezi kongenery nemusí všichni nutně vždy rozumět kódům každého z nich. Někteří psi tak mohou naléhat, zatímco druhý, nepohodlný, by rád interakci přerušil. To může nakonec vést k nebezpečnějším situacím, jako je boj.

Proto, i když se pes vepředu jen snaží hrát, musíte ukončit interakci pokud si všimnete, že je váš mazlíček v emocionálním a/nebo fyzickém strádání!

Během jeho života potkávejte různé psy

To, že se štěně v mládí setkalo s množstvím psů, z něj nedělá společenské zvíře ad vitam aeternam. Ldružnost je zachována a vyžaduje pravidelná setkání jsou organizovány po celý život psa. Podobně, pokud už máte doma dva psy a adoptujete si mladé štěně, to druhé nemusí být nutně společenské, pokud bude trávit čas pouze s nimi. Je to skutečně tak rozmanitost a pravidelnost setkání což znamená, že váš pejsek si bude udržovat dobrý vztah se svými kongenery. Samozřejmě, existují výjimky, často spojené s traumatem, kvůli kterému někteří psi pociťují větší stres než cokoli jiného ze setkání s jinými psy. Pozorujte své zvíře a dělejte, co je pro něj dobré!

Nenechte se zmást přijatými nápady!

psi si hrají
© david-taffet – Unsplash

Zjevně svého psa milujete a chcete se pro něj vyhnout konfliktním situacím. Pozor však na nespoléhejte na dobře zavedené přijaté nápady, jako například to, že dva úplní samci spolu nevyjdou, že takové a takové plemeno není společenské, že velký pes bude chtít nutně „ovládnout“ malého psa atd. Všechny tyto situace se samozřejmě mohou stát, ale by se nemělo stát obecností, protože může dojít i obráceně. Pes se stává společenským setkáním s kongenery všeho druhu. Je na vás, abyste svého psa poznali, a pokud budete mít na schůzce nějaké pochybnosti, promluvte si s majitelem druhého zvířete, abyste se dozvěděli více. Pokud si zápasem nejste jisti, klidně odmítněte.

Proč si váš pes kouše do tlapek?

Podle studie jsou vegetariánští psi zdravější než ostatní