jak kondiciovat psa (Pavlov/Skinner)

„Pavlův pes“, je velmi pravděpodobné, že jste tento výraz již někde slyšeli. A to, co obsahuje, jste již jistě aplikovali, aniž byste si to uvědomovali. Pavlov a Skinner jsou dva výzkumníci, kteří způsobili revoluci v oblasti psychologie tím, že vyvinuli 2 typy psího (a lidského!) podmiňování: klasické a operantní podmiňování. Velká část výcviku psů je založena na jejich práci. Pojďme se podívat, co se z toho můžeme naučit…

Pavlovovo klasické podmiňování

Pavlovův pokus se psem

Pavlov
Kredit: Johnerickson/iStock

Yvan Pavlov byl ruský lékař, nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu z roku 1904. Všiml si, že jeho pes slinění když jsme odcházeli jídlo. Výzkumník pak začal zvonit a cloche před každým jídlem. Po chvíli už ani nepotřeboval jídlo vyndat, pes by začal slintat už při pouhém zvuku zvonku! Pavlov to dokázal spolupracovník toto slinění při zvuku zvonu. Podmínil svého psa, aby slinil tváří v tvář neutrálnímu podnětu (který nemá vyvolat reakci).

I vy jste to již udělali!

Váš pes má obrovskou radost, když vytáhnete vodítko, protože jste ho k tomu přiměli spolupracovník vzrušení od procházky po hluk nechat být !

Je to základ některých fobií

Mnoho fobií vzniká klasickým podmiňováním. Pes spojené a neutrální prvek (lidé, jiní psi, výstřely, petardy atd.) do a nepříjemný prvek (bolest, stres atd.). Například pes, který je zasažen člověkem, si pravděpodobně spojí bolest s muži. Skončí s fobií z lidských bytostí.

unavený vyděšený pes vleže
Kredity: WebSubstance / iStock

Skinnerovo operativní podmiňování

Jaký je rozdíl ?

Toto je další typ podmiňování, který je velmi podobný tomu předchozímu, až na to, že reakce psa na něj je dobrovolná. V předchozím příkladu pes nemohl ovládat svou reakci: nevybíráme si slinění nebo ne, je to reflex mimo naši kontrolu. Naopak v operantním podmiňování je to a dobrovolná reakce : dej tlapku, už nekousej nohu stolu…

To je základ výcviku psa

Když svého psa vychováváte, podmiňujete ho tak spojuje trest (např. důtky) s chováním, které má být zastaveno (např. žvýkání našich bot) nebo a odměna (např. cukroví) do a chování rozvíjet (např.: assis).

To může snížit všechny druhy chování nežádoucí (psí štěkání, kousání, močení na koberec, kopání děr na zahradě, ničení zelených rostlin, prohrabování se v popelnicích, přílišné tahání na vodítku…) a vštěpování všemožných způsobů chování požadovaný (u nohy, sedět, lehnout, dát tlapku, nehýbat se…).

Jaké jsou různé druhy odměn/trestů?

Odměny může mít 2 podoby:
– Přidána pěkná věc (říká „pozitivní posílení“) : bonbón, miska s jídlem, pohlazení, milá slova, procházky, hry, zvýšený komfort…
– Odstranění nepříjemné věci (říká „negativní posílení“) : uvolnění škrtícího límce…

Tresty může mít také 2 formy:
– Přidána ošklivá věc (říká „pozitivní trest“) : kárání psa, silné tahání za vodítko, vyhazování citronely z určitých obojků…
– Odvolání příjemné věci (říká „negativní trest“) : zastavit hru, odstranit psa z bohatého a přátelského prostředí, ve kterém byl (např. obývací pokoj plný lidí a her) a umístit ho do chudého a nudného prostředí (např. koupelna na 10 minut) .

Pozor však, abyste psa příliš netrestali, riskujetezměnit jeho vztah se svým pánem a dělat problémy pohodu zvířat.

psí pamlsek
Kredity: StockSnap/Pixabay

Zlatá pravidla pro úspěšnou přípravu psa

Časová blízkost : musí být předloženy 2 podněty, které mají být spojeny několik sekund od sebe. Neměli byste svého psa odměňovat 3 dny poté, co dal tlapku!

Opakování : je to nutné proces opakujte několikrát. Bude muset svého psa několikrát vynadat a několik párů bot bude obětováno, než se naučí je už nejíst.

Správná intenzita : pokud je váš pes vystaven příliš slabé odměně/trestání, může mu to být jedno a podmiňování nebude fungovat. A naopak, pokud je vystaven trestu, který je příliš násilný, příliš intenzivní, riskuje, že bude traumatizován a rozvine to, čemu se říká „podmíněná emocionální reakce“ a fobie, což je více než kontraproduktivní. Tyto druhy reakcí mohou nastat velmi rychle (in jediná expozice), vydrží dlouho a je velmi těžké se zbavit.

vyděšený pes

Zlatá pravidla pro udržování již nainstalované klimatizace

Musíme se vyhnout „vyhynutí“: pokud následuje neutrální podnět (např.: pes dobře podává tlapu), přestanete prezentovat významný podnět (např. pohlazení), váš pes si je postupně přestane spojovat. A bude velmi obtížné jej znovu zrenovovat. Říká se, že dochází k zániku klimatizace. To se však může hodit, pokud váš mazlíček získal škodlivou podmínku (např. fobie), které se chcete zbavit.

Musíme se vyvarovat „zapomenutí“: jestli ty přestaňte svého psa vystavovat oběma podnětům, skončí tak, že zapomene na podmiňování. Pokud se ho přestanete ptát „na tlapku“, od určité doby na tento trik zapomene. Musíte cvičit, abyste nezapomněli!

Nakonec si toho všimneme to vše funguje i s lidskými bytostmitak pozor, ať se taky nekondicionujete!

Také se vám bude líbit:

Psí behaviorista: je to dobrá volba pro mého psa?

4 tipy, jak zabránit vašemu psovi zničit vaše rostliny

Clicker-trénink: efektivní technika vzdělávání!

techniky výcviku psů

jak jej vhodně a efektivně vychovávat?