jak jej vhodně a efektivně vychovávat?

Pokud obecně výcvik psa již není snadný, výchova hluchého psa je ještě obtížnější. Jeho pán se skutečně musí vyzbrojit velkou trpělivostí a metodami, aby upoutal jeho pozornost. Zdaleka to však není nemožné! Ať už se váš pes narodil hluchý nebo ne, nenechte se odradit, existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Je jen na vás, abyste viděli, která je pro vašeho partnera nejvhodnější!

1. Osvojte si pozitivní chování

Některá plemena psů jsou náchylná k hluchotě, například dalmatin. Jinak může pes ohluchnout úrazem, nemocí nebo zestárnutím. V každém případě si řekněte, že naši milí čtyřnozí přátelé mají a znepokojující přizpůsobivost. Pokud svého neslyšícího psa doprovázíte po celou dobu jeho výchovy bez stresu, není důvod, aby si na svůj handicap nezvykal. Ve skutečnosti bude na něm zbystřit ostatní smysly a vnímat svět jednoduše z jiného úhlu pohledu. Nezapomínejte také, že váš čokl si zachovává svůj neomylný šmrnc!

Dalmatin vychovávat hluchého psa
Kredity: Catherine Heath/Unsplash

Nejlepší metoda, na kterou se při výcviku hluchého psa zaměřit, je pozitivní posílení. Jakmile váš společník vykoná dobrý skutek, musíte ho odměnit. Máte na výběr mezi tím, zda mu dáte pamlsek, pohladíte ho nebo mu dáte hračku. Buďte však opatrní, protože tyto spropitné musí zůstat výjimečný. Jinak váš pes nepozná rozdíl mezi každodenním a příležitostným.

2. Upoutejte pozornost vašeho psa

Pro výchovu hluchého psa je nezbytné, aby se tento díval na svého pána, aby věděl, jaký příkaz musí provést. Je možné naučit psa na vás sledovat na povel. Když se podívá přímo do toho vašeho, odměňte ho. Můžete ho také přimět, aby pochopil, že když se ho dotknete například na straně hlavy, musí se otočit, aby se na vás podíval. Tímto způsobem bude vědět, že se ho na něco zeptáte.

Na pomoc si neváhejte přinést speciální pomůcky, které upoutají pozornost vašeho psa. na dálku, pokud se na vás nedívá. Zde je seznam:

  • baterka: to může být velmi užitečné! Zapněte a poté zhasněte lampu, dokud váš pes nepocítí, že je to signál, který mu posíláte, aby se na vás podíval.
  • Světelný klikr: místo toho, aby vydával hluk, bude tento malý objekt vydávat měkké světlo. Používá se hlavně k tomu, abyste svému čoklovi ukázali, že provedl akci, kterou jste chtěli. Především nepoužívejte laser, který by poškodil zrak vašeho psa.
  • Vibrační náhrdelník: Skvělý pomocník, tento zcela bezbolestný obojek vydává jemné vibrace, které vašemu pejskovi signalizují, že se má otočit směrem k vám nebo dokonce k vám přijít.
  • Šňůrka: delší než běžné vodítko, můžete jej snadno ovládat, aby si váš pes všiml, že se k vám musí vrátit.
šňůrka vychovávat hluchého psa
Kredity: Reed Shepherd/Unsplash

V kombinaci s odměnou jsou tyto nástroje velmi vhodné pro hluchého psa, který potřebuje speciální narážky. Můžete si také vybrat znamení, které ukazuje, že váš pes dobře agi (palec nahoru třeba), nebo naopak že on neudělal správnou věc (palec dolů). Ve druhé situaci opakujte cvičení a zůstaňte mírní a klidní: je to týmová práce, dostanete se tam! Toto znamení se vám navíc může hodit, pokud váš pes někdy udělal chybu.

3. Učte se společně znakový jazyk

Asi správně tušíte, výchova hluchého psa je založena na gestech a vizuálních signálech. To musí být přesné, konzistentní a samozřejmě každá objednávka nebo předmět musí být přidružen jediným gestem. Budete se proto muset trénovat, abyste se soustředili, abyste nezaváděli zbytečné známky, které by vašeho pejska mohly uvést v omyl. Pokud to pomůže, klidně použijte svůj hlas, i když ho váš psí partner neslyší.

znaková řeč vychovávat hluchého psa
Kredit: payamona/iStock

Můžete si vytvořit vlastní signály, které by měly být jednoduché a snadno zapamatovatelné. klidně požádat o radu trenéra psů kteří vás mohou naučit standardní gesta výchovy dětí používaná v jejich prostředí. Budeme mluvit například o ploché ruce, která jde dolů, což psovi znamená, že si musí lehnout. Konečně budete mít příležitost naučit se základy univerzální znakový jazyk. To by mohla být jednoznačná výhoda pro vás a vašeho psa!

Zdroj

Také se vám bude líbit:

5 základních povelů, které naučíte svého psa

Psi, tito hrdinové: objevte 5 příběhů velmi odvážných psů

7 příznaků, že váš pes má demenci

jak kondiciovat psa (Pavlov/Skinner)

je to dobrá volba pro mého psa?