Elektrické obojky pro psy: špatný nápad

Existuje mnoho metod učení u psů. Mezi nejkontroverznější: elektrické obojky. Tento typ zařízení vyvolal hněv různých veterinárních organizací a zabil nevládních organizací na ochranu zvířat. Děláme inventuru tohoto ožehavého tématu.

elektrické obojky

Dr. Sylvia Masson, držitelka DU ve veterinární psychiatrii, se rozhodla sestavit soupis této praxe ve Francii. Řídila a vyšetřování s 1250 mistry. 26 % z nich uvádí, že již elektrický obojek použili. To je mnohem více, než je evropský průměr, zdá se, že Francie má tento druh procesu obzvlášť ráda. Obojky se nejčastěji používají u mladých, nesterilizovaných psů nad 40 kg.

Existují různé typy:

  • Les colliers antifuga které vysílají elektrický výboj, pokud pes opustí obvod vymezený pánem.

  • Protištěkací obojky které zabírají pokaždé, když zvíře štěká, aby ho odradilo.

  • zařízení na dálkové ovládání. Tentokrát zde není žádný automatický mechanismus. Je to mistr, kdo si vybírá, kdy pošle výboj.

Nejnovější obojek proti štěkání voděodolný a dobíjecí elektronický obojek bez štěkání #Pes #Výcvik #Šok #Obojek!!! zobrazit více…

Autor: petdogtrainingcollar.com na Pátek 9. června 2017

Škodlivé účinky elektrických obojků

Velmi reálný problém

Podle Evropské společnosti veterinární klinické etologie (The European Society of Veterinary Clinical Ethology)ESVCE), nelze určit intenzitu elektrického výboje vhodnou pro psa. Ta se skutečně velmi liší v závislosti na vlhkosti a morfologii každého zvířete (srst, tučnost atd.). Navíc dva podobní psi nemusí mít nutně stejnou emocionální reakci. L‘intenzita těchto obojků je proto často nevhodná v praxi.

Majitelé navíc tato zařízení získávají v obchodech nebo na internetu a v 75 % případů jim při nákupu neporadí. Tedy většina jim zneužít : příliš často, příliš dlouho, ve špatnou dobu… The Ministerstvo životního prostředí, potravinářství a venkova Spojeného království zprávy že velká část dotázaných mistrů nedodržovala osvědčené uživatelské postupy, protože neobdrželi vysvětlující příručku, nečetli ji nebo jí dobře nerozuměli.

Proto mohou tyto obojky způsobit mnoho nepříznivých účinků. Stává se, že oni zhoršit již existující poruchu nebo ano objevit nový problém. Nejsou proto bez rizika.

Fyzické poškození

Dr. Masson ve svém průzkumu zjistil zranění u 7 % psů, kteří nosí elektrické obojky. Ve skutečnosti to mohou způsobit popáleniny lokální a kožní nekrózy. Britská asociace veterinářů v doprovodných zvířatech (BSAVA) dále připomíná, že tato zařízení také představují problém veřejná bezpečnost protože mohou zhoršit agresivní chování některých psů (kousnutí, útoky atd.).

Pozor na elektrické obojky. ..může to poškodit.

Autor: Veterinární klinika Aunis na Úterý 25. dubna 2017

Duševní poruchy

ESVCE popisuje mnoho problematických efektů: úzkost a strachy kvůli silná bolestzhoršení blahobytu zvíře, změna vztah člověka a psa… Některá zjevně „vyléčená“ a poslušná zvířata ve skutečnosti trpí velkou psychickou bolestí. Zdá se, že jsou „moudří“, nicméně jsou zcela traumatizovaní. Mnoho majitelů dokonce hlásí silnou inhibici jakéhokoli chování při pouhém pohledu na obojek.

Někteří psi se vyvíjejí fobie spojením výboje s jinými vnějšími prvky, které spolu nesouvisí, ale bohužel jsou v té době přítomné (např.: lidé, auta atd.). Jsou tací, kteří spojují šok se svým pánem a nakonec jsou jím terorizováni. Pokud je elektrická intenzita opravdu příliš vysoká, může k tomuto druhu problému dojít i při jediné expozici. Tomu se říká „podmíněná emoční reakce“. Tyto poruchy pak trvají velmi dlouho a je nesmírně těžké se jich zbavit.

Vyvíjejí se další psi naučená tíseň “, proces, který snižuje jejich schopnost učit se. Jelikož si zvíře nemůže obojek sundat, nemá z něj možnost uniknout, cítí se bezmocné, rezignuje a pasivně snáší otřesy. Ani se nesnaží upravit své chování, aby se jim vyhnul, protože se mu to zdá zcela zbytečné: zoufalství ho přimělo vzdát se.

BC SPCA by podpořila zákaz používání obojků BCSPCA RELEASE – BC SPCA vyzývá majitele psů, aby si vzali…

Autor: Kootenay Scoop na Pátek 22. února 2019

Kontroverzní účinnost

Žádná studie nenaznačuje, že elektrické obojky jsou účinnější než pozitivní posilovací trénink (viz odstavec „alternativy“). Nějaký dokonce dojít k závěru, že tyto náhrdelníky by měly a nižší účinnost. A v průzkumu Dr. Massona méně než 25 % mistrů pozoruje skutečnou a trvalou účinnost, jakmile je obojek odstraněn.

Je třeba také připomenout, že problémy s chováním nejsou četnější v zemích, které zakázaly používání těchto zařízení. Pokud jde o obojky proti útěku, výzkum týmu Dr. Starinského (2017) ukázal, že psi je nosí utíkat častěji než ti se skutečným plotem.

Obojky v hledáčku justičních a behaviorálních veterinářů

Evropská společnost veterinární klinické etologie zaujala pevný postoj proti elektrickým obojkům. Její odborníci uvažují že žádný argument neospravedlňuje jejich použití „. Žádají proto jejich zákaz ve všech evropských zemích a sankcionování jejich používání. V několika z nich je tomu tak: Norsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko, Německo, Rakousko, Slovinsko, Skotsko… V Anglii je legislativa velmi přísná: lidé používající tyto obojky mohou dostat 6 měsíců vězení a pokutu ve výši 20 000 liber. Britská asociace veterinářů doprovodných zvířat odsouzen i tato zařízení dost vážně.

Alternativy

Existuje mnoho dalších metod vzdělávání. Ty založené na kondicionování s pozitivním posílením se ukázaly jako velmi účinné a měly by být preferovány. Jde o to odměnit psa za každé přizpůsobené chování (pamlsky, hry, mazlení atd.).

Pokud pán občas použije pár trestů, musí být jejich intenzita správná, aby psa nezranily a netraumatizovaly. Elektrický obojek je proto zakázán. Existují méně násilné metody: přednáška zvíře, pošlete jej 10 minut v a špatné životní prostředí a nudné (např. koupelna)…

Pokud jde o únikové obojky, ESVCE doporučuje postavit skutečné ploty. Nakonec se poraďte s a behaviorální veterinář nebo jeden trenér psů může být také dobrým řešením.

psí pán ruka tlapa
Kredit: N8tureGrl / iStock

Také se vám bude líbit:

Psí behaviorista: je to dobrá volba pro mého psa?

Odměňte svého psa bez jídla: 4 účinné techniky!

6 zlatých pravidel pro bezpečné venčení mého psa bez vodítka

práce snů všech milovníků psů

Učení pomocí návyku nebo senzibilizace u psů