Dobrý nebo špatný nápad?

Nesnáší váš pes samotu? Jakmile opustíte svůj dům, pláče, štěká, ničí, vykonává potřebu atp. ? Začíná to být tak problematické, že uvažujete o pořízení klece? To je dobře, tento článek vám umožní jasněji vidět toto téma a najít správná řešení pro pohodu vašeho psa a pro vás.

Zjistěte příčinu problému a pracujte na tom!

buldok pes ve své kleci
© Ignacio Ruiz Casanellas – iStock

Sotva jste zabouchli dveře, které váš pes vyje, nebo začnete ničit všechno uvnitř domu? Vězte, že v tomto případě nebude klec v žádném případě řešením. Takže ano, váš pes bude zavřený a tudíž už nebude moci nic poškodit. Až na to, že „destruktivní pes“ nejedná z pomsty. Existuje několik příčin, které mohou vést psa k přijetí tohoto typu chování. Rozchod s vámi ho může dostat do tak vystresovaného emocionálního stavu, že ničení je pro něj jediný způsob, jak to vyjádřit. A pokud již nemá příležitost vyjádřit svůj stres ničením, váš pes pravděpodobně najde jiné řešení, jako je sebepoškozování. Může to souviset i s tím, že váš pes nezvládá svou frustraci.

Každopádně tento typ chování není normální a budeme muset najít příčinu. Později, váš pes možná bude muset udělat přizpůsobenou práci vyřešit tento problém jednou provždy. K tomu se důrazně doporučuje vyhledat pomoc psí behaviorista nebo behaviorální veterinář. Jakmile je problém vyřešen, váš pes se bude cítit lépe a vy samozřejmě také!

V tomto příběhu: co ta klec?

štěně spí ve své kleci
© CBCK Christine – iStock

Klec je pro někoho nezbytným doplňkem a pro jiného nástrojem mučení, ale co to vlastně je?

Pokud se provádí pozitivní návyková práce proti proudu, nebojte, klec nebude v žádném případě předmětem mučení. Naopak zmenší dostupný prostor, a proto v některých případech psa zajistí. Nicméně, klec by nikdy neměla být trestem pro vašeho pejska! V tomto případě by bylo skutečně zničeno veškeré vaše úsilí přimět ho, aby ocenil toto místo. Vyberte si také klec dostatečné velikosti : Váš pes v ní musí umět vstát, pohybovat se a otáčet se v ní i pohodlně ležet. Aby se vaše zvíře mělo dobře, položte měkký polštář (nebo zavře podle svých preferencí). Konečně, nezapomeňte ji naplnit hračkami všeho druhu! Obvykle byste tím měli být dobře vybaveni, abyste tuto klec zpříjemnili.

Jak pozitivně zvyknout svého psa na přepravku?

V ideálním případě se klec bude muset stát referenčním místem pro vašeho psa, aby se tam cítil dobře. Pro to, vždy nechte dvířka klece otevřená aby tam mohl chodit, kdy chce.

štěně jíst pamlsek přes bránu své klece
© Sharon Mendonca – iStock

1- Udělejte z toho hezké místo

Pejska můžete do přepravky nalákat pamlsky nebo hračkami. Gratuluji mu, až tam dorazí! Můžete také organizovat vnitřní škrábání. Během tohoto prvního kroku se nepokoušejte zavřít dveře. Váš pes se prostě musí vžít do toho, že když je ve své bedně, dějí se příjemné věci. Postupně se ho budete moci zeptat „na vašem místě“, aby asimiloval indikaci a sám šel do klece. Pokud tam půjde, aniž byste ho požádali, aby si například odpočinul, máte vše vyhráno!

2- Začněte zavírat dvířka klece

Jakmile se váš pes bude cítit pohodlně a klidně ve své bedně, můžete začít zavírat dveře. Požádejte ho, aby šel do své klece. Zavřete dveře a zůstaňte po jeho boku, chvalte ho a dávejte mu pár minutek přes dveře pouze. Znovu otevřete a opakujte cvičení několikrát během dne. Cílem je zde vždy pozitivně zvyknout ho na bytí a pobyt v jeho kleci.

3- Postupně prodlužujte čas strávený v kleci

Posledním krokem je nechat psa déle v přepravce. Chcete-li to provést, jakmile se dvířka zavřou, dejte svému psovi něco, co by ho zaměstnalo (hračku nebo kost na ohlodání). Mezitím proklouzněte na několik minut do jiné místnosti. Pokud váš pes pláče, snažte se hned nevracet. Pokud vše půjde dobře, postupně prodlužujte čas strávený v kleci bez vás. Pokud navzdory všemu váš pes zpanikaří a nezdá se, že by snesl vaši nepřítomnost, znamená to, že je třeba vykonat skutečnou práci na citovém oddělení než ho necháte samotného.

Ať tak či onak, zkuste to nepřekračujte 3 hodiny času stráveného v kleci. Nezapomeňte také svého psa chvíli venčit, než ho požádáte, aby šel dovnitř. To mu umožní relaxovat a cvičit. Bude pak ochotnější jít si odpočinout na delší dobu do své klece.

Proč váš pes čůrá, když je šťastný?

Kdy přejít z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé?