disciplína s mnoha výhodami

Slyšeli jste někdy o propriocepci? Pokud ne, možná k vám psí fitness mluví víc… Stále ne? Dobře, přečtěte si tento článek pozorně, protože tato aktivita může být prospěšná jak pro mysl, tak pro tělo vašeho pejska. Pojďme na to, řekneme vám vše o výhodách této disciplíny, ale také o opatřeních, která je třeba přijmout podle každého psa.

Co je propriocepce?

Velký pes stojící na dvou velkých nadýchaných koulích
Kredity: chris-mueller / iStock

Pokud se odkážeme na jeho definici, propriocepce označuje vnímání polohy různých částí našeho těla, ať už vědomé nebo ne,. Může to být jak vědomé, tak kontrolované („rozhodnu se zvednout ruku“), ale také nevědomé a lze to v tomto případě považovat za reflex (např. upravit kroky při chůzi). Na denní bázi neustále zasahuje to, čemu se říká proprioceptivní systém, aby nám to umožnil zůstat v rovnováze. Cvičení propriocepce u psů lze přirovnat k disciplíně pilates nebo k józe pro nás lidi. Tento typ aktivity stimuluje části těla, které nutně nepoužíváme při každodenních činnostech, a zlepšuje tak naše schopnosti.

Proč je to užitečné pro vašeho psa?

Pes sedí na trámu cvičení
Kredity: chris-mueller / iStock

Psi dosti špatně vnímají určité části svého těla a zejména zadní část. Propriocepce jim tak umožní mít lepší povědomí o těle. Kromě toho, že tato disciplína pomůže vašemu mazlíčkovi uvědomit si své končetiny a umístit se v prostoru zlepšit svou rovnováhu et posilovat svaly prostřednictvím konkrétních pozic a pohybů. Pes tak bude ostražitější a riziko zranění se tedy sníží. Navíc, pokud je zvláště aktivní,Propriocepční cvičení zlepší i jeho koncentraci. Kromě fyzických a duševních výhod tato aktivita posiluje vaše pouto. Všechna cvičení by měla být praktikována pozitivním způsobem.

Než se pustíte do propriocepce se svým psem, je třeba učinit několik malých opatření. První je nechat si zvíře zkontrolovat psím osteopatem nebo vaším veterinářem. Tito specialisté vám budou schopni říci, zda je váš pes schopen dělat tento typ cvičení. Také udělejte pozor na drápy, zvláště pokud jde o mladé rostoucí psy. V důsledku, neměly by být příliš dlouhé, protože by mohly narušit jeho rovnováhu a vývoj kostí. Nakonec, než přimějete svého psa dělat cviky, které neznáte, je nejlepší požádat o radu odborníka na tuto disciplínu. Během stáže nebo jiné, může vás doprovázet a informovat vás o prospěšných pozicích pro vaše zvíře.

Některá propriocepční cvičení, která se týkají vašeho psa

pes sedí na velkém míči
Kredity: chris-mueller / iStock

Pro začátek vězte, že pokud jste svého psa již naučili dávat tlapku, dělat to krásné, otáčet se nebo couvat, už jste začali pracovat! Ve skutečnosti všechna tato cvičení fungují na propriocepci. Cílem nyní bude požádat ho, aby tato cvičení prováděl pomaleji, v klidu a soustředěně. Zpočátku možná nebudete chtít investovat do vybavení a to není problém, protože existuje mnoho cviků, které se obejdou bez konkrétního předmětu:

  • Variace pozice: přesuňte jej ze sedu do lehu, pak zpět do sedu, poté do stání atd.
  • Věže jako je krása, úcta, podání tlapky, otočení se jedním směrem, pak druhým atd.
  • Boční kroky napravo a nalevo.
  • Zvedněte nohy nezávisle na sobě (vepředu je to docela jednoduché, pokud zná „nohu“, ale bude muset zapracovat i na zadních!)
  • Zezadu: přimějte ho, aby to dělal na rovné zemi, pak na svahu a do kopce.
  • Slalom mezi nohama.
  • Chytání létající hračky nebo cukroví.
  • atd.

Propriocepční práce s vybavením

Pokud chcete se svým psem pracovat rozsáhleji, bude rychle nutné investovat do nějakého vybavení. Existuje mnoho předmětů pro rozvoj propriocepce vašeho mazlíčka. Pro začátek si můžete bez nebezpečí přinést na cvičení protiskluzovou podložku. Dobře poslouží pěnová podložka nebo podložka na jógu.

Pak jsou tu všechny druhy polštářů, které působí na rovnováhu vašeho psa. Balanční polštář, nazývaný také „balanční kotouč“, umožňuje vašemu psovi položit na něj dvě přední a zadní tlapky nebo všechny čtyři tlapky současně. Můžete ho také požádat, aby na něj položil dvě nohy a točil se se svými dalšími dvěma dostupnými nohami. Le „traxpeanut“, polštář ve tvaru arašídů, le « fit kost », polštář ve tvaru kosti popř tlapkové luskyčtyři malé polštářky, které fungují na nezávislosti tlapek, to vše vám umožní pracovat na rovnováze vašeho psa.

Můžete také investovat do cavaletticož jsou drobné překážky, které mají psovi pomoci pracovat na jeho kroku, nebo v bilanční deska. Samozřejmě stále existuje množství předmětů všeho druhu, aby váš pes fungoval. Ale pokud již některé z výše zmíněných máte, užijte si se svým pejskem spoustu zábavy!

K čemu slouží psí kočárek?

Jak vychovat hluchého psa?