co to je a jak to naučit svého psa?

Má váš pes tendenci sežrat vše, co mu přijde do cesty? Systematicky vyráží ve honbě za svými kongenery? Skáče na lidi, které potká, nebo na hosty? Pak jste na správném místě! Naučit se odmítat návnadu se skutečně stalo základním cvičením při výcviku psů. Jeho naučení vám umožní zvládnout všechny nepříjemnosti zmíněné těsně předtím.

Co je odmítnutí návnady a k čemu slouží?

Pes na vodítku čeká se svou paničkou
Kredity: Aleksandr Zotov / iStock

Odmítání návnady je poněkud zvláštní termín, který jednoduše označuje proces učení psa, ve kterém bude zahrnovat fakt odmítnutí pamlsku. Zní to trochu jako cvičení v mučení, ale samozřejmě není! Naopak, toto učení umožní psovi asimilovat se na povel, nepřibližovat se k něčemu, jako je například jídlo. Váš pes se proto naučí odvracet od jídla, které mu velmi chutná. A pokud to funguje s jídlem, bude to také fungovat fyzické osoby nebo jiní psi. Takže pokud má váš čokl tendenci ochutnat vše, co najde, nebo se vrhne na vaše hosty, toto cvičení vám může změnit život!

Jak naučíte svého psa odmítat návnadu?

Pes čeká před mnoha pamlsky
Kredity: sanjagrujic / iStock

Začínáme pomalu

Usadit se klidné místo a přispívá ke koncentraci vašeho psa. Začněte tím, že mu předložíte pamlsek nebo míček, pokud je váš čokl více motivován hrou. Pokaždé, když se k němu přiblíží nebo předstírá, že ho bere, odtáhněte ruku a dejte mu znamení. „odcházíš“, „nesahej“ nebo jakékoli jiné slovo, které se vám hodí, pevným tónem. Váš pes pak bude hledat řešení a zcela jistě uhne pohledem. Právě v tuhle chvíli, odměň ho, protože toho chcete dosáhnout. Řekněte „tady“ nebo „vezmete“ hravým tónem a dávejte mu pamlsek. To může evidentně doprovázet laskání! Můžeš opakujte cvičení dvakrát nebo třikrát za sebou a několikrát denně. Nepřekračujte všechny stejně 5 až 6krát denně.

Jdeme na další úroveň

Jakmile je cvičení takto asimilováno, budete moci přejít na další úroveň. Požádejte svého psa, aby si sedl nebo lehl a položil pamlsek na podlahu blízko k němu. Očividně ho požádejte, aby se jí nedotýkal pomocí dříve naučené objednávky. Nejprve položte pamlsek dostatečně daleko od něj, abyste ho příliš nepokoušeli postupně přibližovat dokud si to nedá na tlapku! Buďte opatrní, respektujte rytmus svého psa: tato práce může trvat několik dní. Začněte také s několika minutami a poté, jak to bude pokračovat prodlužte dobu trvání.

Odborná úroveň!

Čas na vážné věci! Nyní, když váš pes dokonale asimiloval cvičení doma, bude nutné jej dát ve venkovní aplikaci. Když potkáte jiného psa nebo člověka, řekněte mu „odcházíte“ a sledujte jeho reakci. Pokud to pochopí a zůstane po vašem boku, srdečně mu blahopřejte! Pokud jde se psem naproti, je to proto, že cvik ještě nezískal. Takže můžeš obnovit trénink doma, ale i venku tím, že někoho známého požádáte, aby si zahrál na morče, nebo přijdete s jeho psem.

V první fázi jsme evokovali fakt, že jsme mu dali příkaz „ty si vezmeš“, abychom mu dali oprávnění vzít si lahůdku. Toto cvičení je velmi zajímavé, takže váš pes integruje to, že nesmí přijímat žádnou potravu rukou člověka, dokud mu tento příkaz nebude dán.

Proč váš pes zívá?

Je spirulina dobrá i pro vašeho psa?