6 zlatých pravidel pro bezpečné venčení mého psa bez vodítka

Mnoho majitelů psů sní o procházce se svým čoklem vedle sebe, aniž by ho museli držet na vodítku. Bohužel tento úkol není vždy snadný a nikdy se nestane přes noc. Je však možné vychovat svého psa tak, aby zůstal při procházce učenlivý, i když ho nedržíte. Zde je 6 cenných rad pro úspěšné učení.

1. Nespěchejte

Učení chůze bez vodítka probíhá v několika fázích. Je zřejmé, že vaše štěně takovou situaci nezvládne přes noc. Proto je nutné zahájit proces co nejdříve. Začíná to učením se chodit na vodítku. Pak půjde o to, ukázat svému psovi, jaké se má chovat venku při jeho každodenních vycházkách. K tomu ho budete muset naučit netahat na vodítku, chodit po pravé straně, ale také se bez vašeho svolení nestýkat s jinými zvířaty a lidmi.

2. Začněte se učit co nejdříve

Čím dříve svého psa začnete cvičit, tím úspěšněji vás bude poslouchat. Ve skutečnosti, stejně jako u lidí, návyky, které si pejsci osvojují, když jsou ještě malí, jsou velmi důležité. Jakmile bude váš malý furball vědět, jak při procházce na vodítku mlčet, můžete se pustit do práce.

pes nebezpečí plážový písek
Kredity: Andrew Pons/Unsplash

3. Začněte pomalu, ale jistě

Abyste přes noc neopustili vodítko svého psa a nevytvářeli stres pro vás a vašeho pejska, je nejlepší použít určité tipy. Pro začátek je nejlepší jít na místo, které není příliš přeplněné a kde váš pes nenajde příliš mnoho rušivých prvků. Odtud může konečně začít učení. Zapomeňte na obvyklé vodítko a zvolte 10 a více metrů dlouhé lano. Váš pes tak bude mít pocit svobody podobný absenci vodítka. Poté sledujte chování svého psa. Pokud kolem vás projde a nezůstane po vašem boku, zkuste mu zavolat. Pokud neuposlechne, otočte se nebo se schovejte. Účelem tohoto kroku je ukázat vašemu psovi, že musí být velmi pozorný, aby vás neztratil. S tímto lanem trénujte, kolik chcete.

4. Pusťte se

To je ono, je čas! Po několika týdnech úsilí nadešel dlouho očekávaný okamžik. Váš pes zůstává po celou dobu procházky po vašem boku, vrací se, když ho zavoláte, a neskáče na ostatní psy a/nebo lidi, které na své cestě potká. Konečně ho můžete nechat toulat se bez vodítka! Doporučujeme však mít vždy vodítko u sebe, protože je na mnoha místech povinné a lze jej použít při hádce s jinými psy či jinými psy.

procházka se psem v přírodě
Kredity: Unsplash/ André Dehne

5. Odměňte svého pejska

Během procesu učení a dokonce i poté je důležité svého psa odměňovat. Opravdu ho to ujistí, že jste na něj hrdí a že je to hodný čokl. Za tímto účelem mu můžete nabídnout malé pamlsky, když zůstane blízko vás po dobu procházky nebo když se vrátí, když ho zavoláte.

6. Během procházky buďte zvlášť ostražití

Je důležité vědět, že váš pes je zranitelnější než obvykle, když ho nemáte na vodítku. Proto musíte být extra ostražití. Je proto nutné sledovat vnější živly, ale i svého psa, protože jeho dravý pud se může kdykoliv znovu vynořit. Proto je důležité mít vodítko po ruce.

objímat psa
Kredity: Unsplash/Eric Ward

zdroj: AssurO‘ Poil

Také se vám bude líbit:

4 tipy, jak zabránit vašemu psovi zničit vaše rostliny

Můj pes/štěně dělá hlouposti: jak ho potrestat?