4 důvody, proč vás váš pes olizuje

Jazyk tvého čoklu není jen proto, aby cítil chutě. Zejména proto, že tento smysl je u psů jeden z nejméně vyvinutých. Jeho jazyk mu skutečně umožňuje udržovat si vlasy, regulovat tělesnou teplotu nebo komunikovat. Proč ji ale také používá k úplnému vyčištění obličeje, rukou nebo nohou? Toto přirozené chování není bez významu a to je to, co hned uvidíme!

Váš pes vás olizuje, protože vás miluje

Pes olizuje svou paní na tváři
Kredity: Vanessa Nunes / iStock

Váš pes vás s radostí šťouchne na znamení náklonnosti. Pes, který vás olizuje, prostě znamená, že vás má rád. Kromě toho, když se vám to stane, je to většinou tehdy, když svého psa objímáte nebo vás o to žádá. Když jsou dva psi blízko, často také pozorujeme, že se začnou zběsile olizovat, trochu jako matka myje svá štěňata. Stručně řečeno, když vás váš čokl olizuje, může to znamenat, že vás považuje za plnohodnotného člena své rodiny.

Váš pes vás instinktivně olizuje

Pes olizuje svého pána při kutilství
Kredity: Kerkez / iStock

Pes, pocházející z vlka, si od vlka zachoval určité instinktivní chování. Ve smečce mají submisivní vlci ve zvyku olízněte vůdce smečky, abyste prokázali svou podřízenost. Váš pes vám proto může olizovat ruce nebo obličej na znamení podřízenosti. Toto instinktivní chování je v něm přirozeně zakotveno. I když je domestikovaný a vůbec nežije ve smečkách, občas v takovém jednání pokračuje, když mu situace dovolí.. Zkrátka váš pes jen vám umožní pochopit, že přijímá vaši autoritu.

Váš pes vás za něco olizuje

Pes olizuje pánovu ruku
Kredity: IRYNA KAZLOVA / iStock

Jak již bylo zmíněno v úvodu, olizování může být pro vašeho psa prostředkem komunikace. Váš pes vás může začít olizovat získat vaši pozornost. Je také velmi pravděpodobné, že se o to snaží přimět něco pochopit. Zkuste ho pozorovat a zjistěte, zda k momentům olizování dochází při jídle, během procházky nebo když je jeho miska na vodu prázdná. V tomto případě s vámi váš čokl jednoduše komunikuje a vás informuje, že chce jít ven nebo že má hlad! Již od útlého věku také pozorujeme, že štěňata začínají olizováním matky, když mají hlad, než ji sají.

Váš pes vás ze zvědavosti olizuje

Pes olizuje chlapcovu tvář
Kredity: Tatsiana Volkava / iStock

Jak už asi víte, psi žijí ve světě pachů. Takto zkoumají své okolí a rozpoznávají určité lidi nebo místa. Přestože chuť není u psů příliš vyvinutý smysl, stále ji používají k doplnění svého čichu. Když vám pes olizuje ruce, znamená to také pozdravit a poznat váš vkus. Tímto způsobem, až vás příště uvidí, vás bude moci díky této technice znovu identifikovat!

Jazyk vašeho psa je proto mnohem užitečnější, než si myslíte! Jeho lízání může mít několik významů. Je na vás, abyste určili ty, které se zdají nejvíce v souladu s jeho chováním.

Jak přizpůsobit procházky staršímu psovi?

Cvičte se svým psem přitahování špičáků