3 tipy pro úspěšné odvolání vašeho psa

Při výchově našeho psa se velmi pravidelně stává, že tím, že chceme dělat dobře, děláme drobné chyby. Je to normální, není na tom nic vážného. Mýlit se je lidské a samozřejmě nemůžete vědět všechno od začátku. Bohužel to může ohrozit správné osvojení určitých cviků vašeho mazlíčka. To se stává velmi často při zapamatování si učení. Proto vám dnes nabízíme 3 malé tipy, jak svého psa pokaždé úspěšně odvolat!

pes doprovázející svou paní při běhání
Kredity: mheim3011 / iStock

Velmi pravidelně se stává, že svého psa pustíte v domnění, že se automaticky vrátí, i když jste na přivolání nikdy nepracovali. Je skutečně možné, že to funguje. Na druhou stranu v novém prostředí plném věcí k objevování je malá šance, že se to povede.. Opravdu, proč by váš pes opustil všechny tyto podněty přírody, aby se vrátil k vám, se kterými sdílí svůj každodenní život?

Proto je nutné pracovat po etapách. Pokud váš pes získal odvolání v parku vedle vašeho domova, není zaručeno, že se po vypuštění v lese vrátí. Budete proto muset pokračovat v práci v novém prostředí, abyste neriskovali zničení všeho, co jste svého pejska již naučili. Nespěchejte na svého psa, nechte ho asimilovat věci svým vlastním tempem.

2- Odměňujte svého psa znovu a znovu

štěně černého labradora je odměněno pamlskem
Kredity: monitor6 / iStock

Odměnou je motivace vašeho psa. Je důležité nebýt skoupý na odměny, když se ho snažíte něco naučit. I když se váš pes hned nevrátí, nikdy ho netrestejte. Na vašeho mazlíčka to bude mít opačný účinek, protože netuší, jak dlouho vás nechal čekat. Ať už jste čekali jednu nebo 10 minut, pro něj je to stejné. Váš pes si nemyslí: „Hele, nevrátil jsem se hned, tak proto mě můj pán trestá.“ Naopak si uloží špatné informace: když se vrátí, dostane vyhubováno. Tím pádem bude odpovídat na vaše hovory ještě méně!

Abyste tomu zabránili, zkuste odměnu přizpůsobit podle doby odezvy. Pokud se například váš pes otočí a běží k vám, jakmile na něj zavoláte, odměňte ho tím nejlepším: jeho oblíbenými pamlsky, spoustou škrábanců, hrou atd. Na druhou stranu, pokud návrat trvá dlouho, malá připomínka: netrestáme ho! Odměňte ho, ale méně než v prvním případě. Jednoduché pohlazení, malý pamlsek udělá své. Nepřehánějte to, ale ukažte mu, že jeho chování je správné. Nezapomínejte na pravidelnou výměnu pamlsků, protože i naši psí kamarádi se mohou nudit.

3- Nechte svého psa žít jeho život, nezneužívejte upomínku

bígl běží na pláži
Kredity: Solovyova / iStock

Zpočátku vám může puštění psa způsobit trochu úzkosti. Bojíte se ztráty kontroly a máte tendenci volat ho zpět, jakmile se příliš vzdálí. Je to naprosto normální reflex. To však nakonec bude mít opačný efekt, než jste čekali. Skutečně, neustálé připomínání vašeho psa ho nakonec obtěžuje, jednoduše! Váš hlas se pro něj stane zvukem na pozadí a bude se vracet stále méně.

Pro lepší pochopení se jednoduše vžijte do kůže svého mazlíčka. Necháme vás jít, můžete volně pobíhat zprava doleva, je tu spousta nových pachů k čichání, mnoho stimulujících věcí a tam jste od toho všeho odříznuti svým pánem, který vám každé 2 minuty volá. Upřímně to není jízda snů… Chcete-li tedy svého psa úspěšně odvolat, používejte jej pouze tehdy, když je to opravdu potřeba. Pokud necítíš prostředí kolem sebe, prostě nepouštěj svého pejska.

Konečně, nNezanedbávejte tón, který používáte. Pokud je příliš panovačný, nebude to pro vašeho psa příjemné. Vyvarujte se také jeho systematickému připoutání po zavoláníprotože riskuje, že odvolání bude spojovat s jakýmsi zbavením svobody.

Zažívá váš pes chuť stejně jako vy?

Může můj pes jíst arašídy?